Czy zastanawialiście się kiedyś jak w praktyce sprawdzają się reklamowane w telewizji te wszystkie “super szybkie Internety”? Operatorzy lubią w reklamach (oraz umowach) podawać informację na temat maksymalnej możliwej do uzyskania prędkości pobierania danych, ale nic nie gwarantują. Mało tego, prędkość ta jest możliwa do osiągnięcia w ramach infrastruktury dostawcy.

Żaden operator nie kwapi się, żeby powiedzieć jak szybko będzie pobierany plik z serwera, który znajduje się w sieci konkurencji. Dlatego też na bieżąco publikujemy swoje zestawienia, żebyście wiedzieli, kto tak naprawdę oferuje najszybszy Internet w Polsce. W odróżnieniu od innych testerów prędkości łącza Internetowego, nasza aplikacja mobilna oraz tester na stronie WWW pobierają dane z kilku serwerów jednocześnie, które są “rozsiane” po całym kraju. Dzięki temu możecie się też przekonać, czy Wasz dostawca nie ma przeciążonych przyłączy do sieci innych operatorów.

SpeedTest

appstore

Na rynku operatorów stacjonarnych już od pewnego czasu panuje nostalgia.

Wygląda na to, że czołowi dostawcy Internetu stacjonarnego za dużo jak na razie nie działają, lub ich wynik jest zaniżany przez użytkowników, którym nie zależy na szybkim Internecie. Dlatego też już wkrótce opublikujemy pierwszy ranking uwzględniający jedynie łącza światłowodowe! Musimy też pamiętać o tym, że dużo osób sprawdza swojego operatora za pomocą sieci Wi-Fi, która stanowi dość spore ograniczenie i nie pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkości.

stacjonarni_pazdziernik_2016
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.10.2016 – 31.10.2016 (link).

Na rynku mobilnych dostawców Internetu dzieje się naprawdę dużo.

Nasze mechanizmy analizy danych pozwalają spojrzeć na osiągi operatorów komórkowych na kilka sposobów. Zazwyczaj analizujemy osiągi uzyskane za pomocą aplikacji mobilnej, co odzwierciedla prędkość Internetu w telefonie. Jednak nie można zapominać o osobach, które decydują się z różnych powodów na skorzystanie z Internetu mobilnego w domu. Dlatego też postanowiłem sprawdzić, jak wygląda nasz ranking na podstawie danych uzyskanych za pomocą testera WWW, ale dla samych operatorów mobilnych. Tutaj prym wiedzie Orange z wynikiem 16,60 Mbps. Przy czym ciekawe jest to, że najwięcej testów zostało wykonanych przez klientów Plusa, który zajmuje ostatnie miejsce. Z tej samej sieci korzystają również klienci Cyfrowego Polsatu. Wygląda na to, że znajdujący się najdłużej na naszym rynku dostawca Internetu LTE dla domu, jest również najwolniejszy.

mobilni_pazdziernik_2016_strona
Ranking dostawców “domowego Internetu LTE) za okres 1.10.2016 – 31.10.2016 (link).

W przypadku testów wykonanych za pomocą aplikacji mobilnej zwyciężył również Orange.

Już od kilku miesięcy Orange oferuje najszybszy Internet mobilny w naszym kraju. Jednak “pomarańczowi” muszą być czujni, ponieważ tuż za nimi jest T-Mobile z tylko nieznacznie gorszym wynikiem. Co prawda “różowi” odnotowali w tym miesiącu wzrost prędkości o 14%, jednak jest to tak naprawdę powrót do formy po zeszłomiesięcznym spadku.

mobilni_pazdziernik_2016_aplikacja
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.10.2016 – 31.10.2016 (link).

[vlikebox]

65% testów, które wykonaliście, odbyły się w zasięgu sieci 4G LTE.

Jest to bardzo dobry wynik, ale niestety operatorzy dalej nie mogą zrezygnować z technologi 3G na rzecz dużo szybszego LTE. Przy czym wynika to nie tylko z powodu problemu z zasięgiem sieci LTE, ale również z występowaniem na naszym rynku telefonów niewspierających tej technologi. Jednak mam nadziej, że polscy operatorzy będą się decydować na przekształcanie stacji bazowych 3G na ich odpowiedniki LTE, bo to się po prostu opłaca. Jeżeli popatrzymy na testy wykonane za pośrednictwem sieci 4G LTE, to wyniki są o około 30% – 40% lepsze od tych uzyskanych dla wszystkich technologi mobilnych.

mobilni_pazdziernik_2016_aplikacja_tylko_lte
Ranking dostawców Internetu LTE za okres 1.10.2016 – 31.10.2016 (link).

Jaka jest przyszłość Internetu w Polsce?

Mogłoby się wydawać, że jeżeli chodzi o dostawców stacjonarnych, to nic nowego się nie dzieje. Jednak klienci są tutaj ograniczeni przez umowy, które zawierane są na okres 2 lat. W tym czasie nie można się przesiąść na szybszego operatora, a obecny dostawca nie zaoferuje nam nic więcej. Co prawda w każdej chwili można zmienić plan taryfowy na szybszy, ale wiąże się to zawsze z większym rachunkiem, który będziemy otrzymywać przez 2 lata. Dlatego też większość z nas woli przeczekać do końca trwania obecnej umowy i dopiero wtedy wybrać coś lepszego. Musimy też pamiętać o tym, że każdy budżet domowy ma swoje limity i staramy się zawsze wybrać ofertę odpowiadającą naszym potrzebą. Dlatego też dużo osób korzysta z wolniejszych ofert, co przekłada się na wynik w rankingu. Już nie mogę się doczekać rankingu dostawców Internetu światłowodowego. Ciekawe, kto okaże się najszybszy 🙂

fiber światłowód

Z Internetem mobilnym sytuacja wygląda dużo lepiej.

Tutaj nie musimy podpisywać z operatorem nowej umowy, żeby móc korzystać z dobrodziejstw LTE-Advanced. Jedyne co musimy spełnić to być w zasięgu odpowiedniej stacji bazowej oraz posiadać telefon obsługujący coś więcej niż zwykłe LTE. Na szczęście, każdy z naszych operatorów przymierza się do nowych możliwości LTE-Advanced, ostatnie próby Orange z Internetem mobilnym o prędkości 600 Mb/s robi wrażenie. Natomiast wdrażanie VoLTE pozwoli na stopniowe wyłączanie sieci 2G oraz 3G, co zwolni nowe zakresy częstotliwości dla sieci LTE-Advanced. Niby 600 Mb/s w telefonie wydaje się przesadą, ale zwiększenie pojemności sieci (czyli maksymalnej liczby użytkowników) przełoży się na obniżenie cen za Internet mobilny. Na początku powinniśmy zauważyć coraz to większe pakiety danych za tą samą cenę. Moim zdaniem, za kilka lat zapomnimy o czymś takim jak limity danych na Internet mobilny! Przyszłość należy do (prawdziwych) ofert nielimitowanych, które oferuje między innymi za oceanem T-Mobile. A mogli to zrobić właśnie dzięki wdrożeniu LTE-Advanced i VoLTE.

[vlikebox]

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.