Huawei jest dumny ze swojego nowego SoC Kirin 970, który zadebiutuje we flagowcu Mate 10. Jest to pierwszy układ tej firmy, który posiada modem LTE Advanced kategorii 18, czyli umożliwiający pobieranie danych z maksymalną prędkością 1,2 Gbit/s. Obecny na rynku wszystkim dobrze znany Qualcomm Snapdragon 835 jest wolniejszy, tj. wyciąga „jedynie” 1 Gbit/s.

Cóż, dożyliśmy takich czasów, że transmisja radiowa wyprzedziła możliwości niejednego rozwiązania przewodowego. Co prawda każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są to prędkości maksymalne, które można osiągnąć tylko w bardzo dobrych warunkach. W praktyce osiągane prędkości będą dużo niższe, jednak sam fakt osiągnięcia prędkości większych niż 1 Gbit/s nawet w warunkach laboratoryjnych robi wrażenie. Huawei zapowiedział swój nowy procesor Kirin 970 podczas tegorocznych targów IFA 2017 w Berlinie. Informacja o modemie LTE Advanced kategorii 18 była dla mnie sporym zaskoczeniem.

Huawei oraz Rohde & Schwarz zademonstrowali działanie 1,2 Gbit/s w praktyce.

Przynajmniej takie wrażenie można odnieść po przeczytaniu informacji prasowej na ten temat. Nie ma co się oszukiwać, jest to duży sukces, ale został on lekko przerysowany. Testy zostały wykonane za pomocą platformy testowej R&S CMW500, która emuluje stację bazową LTE Advanced Pro oraz całą sieć szkieletową. Dzięki temu producenci smartfonów oraz chipsetów mobilnych mogą testować swoje produkty w pełni kontrolowanych warunkach. Taki sam system został użyty przez ZTE do prezentacji prototypu Gigabit Phone podczas targów MWC 2017. Pomyślne testy za pomocą tej platformy sprzętowej są dowodem na to, że Kirin 970 dobrze sobie radzi z obsługą 4×4 MIMO, modulacją 256 QAM oraz agregacją 5 pasm częstotliwości. Jednak nie jest to pierwszy chipset na świecie, który to potrafi.

R&S CMW500
To jest właśnie jeden z modułów platformy testowej R&S CMW500

Huawei Mate 10 ma zostać pokazany światu 16 października tego roku. Oczywiście będzie on wyposażony w nowy SoC Kirin 970. Dlatego też wszystko wskazuje na to, że będzie to pierwszy na świecie smartfon z modemem LTE Advanced kategorii 18, który wspiera magiczne 1,2 Gbit/s. Jakiś czas temu Samsung zapowiedział, że ich przyszłoroczny Exynos również będzie obsługiwać taką prędkość. Jednak palma pierwszeństwa należy do Qualcomm’a. To właśnie ten producent chipsetów mobilnych ponad tydzień temu razem z T-Mobile oraz Nokią pokazali, jak urządzenie z modemem Snapdragon X20 LTE działa w praktyce razem ze stacją bazową obsługującą marketingowe 1,2 Gbit/s. Test pokazał, że modem LTE kategorii 18 może pobierać dane z prędkością 1,175 Gbit/s, czyli tylko 2% mniej niż wynikałoby to z teorii.

Źródło: Huawei

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.