W branży nowych technologii samotni jeźdźcy nie mają szans, tutaj liczy się współpraca. Jest to szczególnie istotne w przypadku rozwiązań Internetu mobilnego. Tutaj jest potrzebna współpraca pomiędzy operatorem, producentem chipsetów urządzeń mobilnych oraz dostawcą stacji bazowych. I właśnie takie trio tworzą: T-Mobile, Qualcomm oraz Nokia. Razem pokazali, jak za pomocą LTE można wyciągnąć 1,175 Gbit/s, czyli marketingowe 1,2 Gbit/s.

Qualcomm już w czerwcu informował, że ich nowy chipset Snapdragon 845 będzie wyposażony w modem X20 LTE kategorii 18, który ma pozwalać na pobieranie danych z prędkością sięgającą 1,2 Gbit/s. Aktualnie dostępne na rynku smartfony z chipsetem Snapdragon 835, który oferuje modem LTE-Advanced kategorii 16, czyli 1 Gbit/s. Jaka jest między nimi różnica? Oba układy obsługują modulację 256 QAM, techniką wieloantenowej transmisji danych 4×4 MIMO oraz agregację pasm częstotliwości. Jednak nowy Qualcomm X20 jest w stanie zagregować w sumie 12 strumieni danych, a X16 (taki jest właśnie w Snapdragonie 835) “jedynie” 10.

Jak T-Mobile, Qualcomm oraz Nokia osiągnęli wynik 1,175 Mbit/s?

T-Mobile podłączyło do swojej sieci stację bazową Nokii 4,9G AirScale, a Qualcomm dostarczył testowe urządzenie wyposażone w modem Snapdragon X20 LTE. Podczas testu użyte zostało pasmo 60 MHz, czyli zagregowano ze sobą 3 pasma LTE. Każda z komórek pracowała w trybie 4×4 MIMO oraz obsługiwała modulację 256 QAM. W ten właśnie sposób można było przesłać 12 strumieni (po 4 w każdej komórce pracującej na innym paśmie) o przepływności 100 Mbit/s każdy. W teorii powinno dać to sumaryczną prędkość 1,2 Gbit/s, w praktyce wyszło 1,175 Gbit/s, czyli tylko 2% mniej. Z tego, co nam wiadomo, jest to pierwsza na świecie publiczna demonstracja tak szybkiego Internetu LTE. Przy czym należy tutaj mieć na uwadze fakt, że cały eksperyment przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych.

Snapdragon X20 LTE modem

Pierwsze smartofny z modemem Snapdragon X20 LTE pojawią się na rynku w pierwszej połowie przyszłego roku. Plotki mówią o tym, że debiutem ma by tutaj Samsung Galaxy S9. Teraz nie pozostaje nam innego, jak tylko czekać aż operatorzy dostosują swoje sieci do urządzeń kategorii 18. Jednak osiągnięciu takich prędkości przeszkadzać będzie również brak wystarczających zasobów częstotliwościowych. Mało który z operatorów dysponuje blokami o szerokości 20 MHz w 3 pasmach. Nadzieją są tutaj rozwiązania pozwalające sieciom LTE na korzystanie z nielicencjonowanego pasma 5 GHz.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.