Stworzenie nawet najlepszej strony internetowej nie wystarczy, aby mógł ją zobaczyć cały świat. Najpierw trzeba ją umieścić na serwerze podłączonym do sieci. Najłatwiej to zrobić, korzystając z usług hostingowych. Jako że hosting często mylony jest z serwerem, warto poznać różnice między tymi pojęciami. Choć są sobie bliskie, nie można między nimi postawić znaku równości. Sprawdź dlaczego.

Hosting serwerów a serwer dedykowany

Pojęcie „hosting” pochodzi z języka angielskiego – od słowa „host”, które oznacza gościa. I właśnie w „byciu gościem” tkwi jego esencja. Klient, wykupując hosting serwerów, zyskuje dostęp do zasobów serwerowni firmy hostingującej. Mówiąc prościej: wykupuje miejsce na serwerze. Czy to oznacza, że otrzyma jeden serwer dedykowany do swojej dyspozycji? Niekoniecznie. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych potrzeb technicznych (np. miejsca potrzebnego na jego serwis) czy technologii, w oparciu o którą strona została zaprojektowana. Czasem więc będzie to miejsce na jednym zbiorowym serwerze, a innym razem – przestrzeń na kilku serwerach.

Czym jest zatem serwer? To fizyczne urządzenie – jednostka komputerowa znajdująca się w serwerowni, utrzymywana przez firmę hostingową.

Hosting to nie tylko serwer

Zapytajmy przewrotnie: po co zatem firma hostingowa, jeśli klient, de facto, może samodzielnie nabyć serwer i podłączyć go do sieci? Choć w teorii może się to wydawać proste, w praktyce – administracja serwerami to zadanie, którego wykonanie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej. Sama konfiguracja oraz stała obsługa serwerów nawet średniozaawansowanemu użytkownikowi komputera może przysporzyć wielu problemów.

To nie jedyny powód, dla którego zakup własnego serwera nie jest dobrym kierunkiem działania. Należy również pamiętać o kosztach samego sprzętu – rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W porównaniu z usługą hostingu serwera, która w podstawowej wersji kosztować może nawet tylko kilkadziesiąt złotych rocznie (np. w Sprint Data Center ceny rozpoczynają się od 49 zł za rok) to kolosalny wydatek.

I trzecia, najważniejsza sprawa. Hosting to również pakiet dodatkowych usług, dzięki którym gwarantowane są zarówno bezpieczeństwo, jak i poprawność działania serwisu. Firma hostingowa zaoferuje najczęściej również m.in.:

  • możliwość wykupu domeny w pakiecie,
  • regularne tworzenie kopii bezpieczeństwa danych,
  • dedykowaną usługę pocztową,
  • ochronę przed wirusami i innymi zagrożeniami,
  • pełne wsparcie techniczne.

Oznacza to, że klient, który korzysta z dobrego zewnętrznego hostingu może oczekiwać, że jego serwis www będzie funkcjonował bez zarzutów – niezależnie od tego, czy jest to niewielka strona czy duży e-sklep. Ponadto gdy dojdzie do awarii, klient może liczyć, że przywrócenie danych zajmie niewiele czasu.

źródło: Artykuł sponsorowany