Wiele osób ma nawigacji GPS dużo do zarzucenia. Nie ma co się oszukiwać, standardowa maksymalna dokładność na poziomie 8 metrów jest niewystarczająca nawet w nawigacji samochodowej. Dlatego też producenci aplikacji dla kierowców muszą stosować pewne sztuczki. Jednak niedługo problem ten zniknie, ponieważ na rynku pojawią się moduły GPS wyznaczające położenie za pomocą dwóch sygnałów: L2 oraz L5. Pierwszym z nich będzie Broadcom BCM47755.

Wspomniana dokładność określana jest dla idealnego przypadku, kiedy urządzenie użytkownika widzi tzw. czyste niebo oraz odbiera sygnał GPS z przynajmniej 4 satelitów. Czysta widoczność oznacza, że pomiędzy odbiornikiem GPS a satelitą nie znajduje się żadna przeszkoda. Wymagane jest również, żeby w pobliżu nie znajdowały się żadne obiekty, od których mógłby odbić się sygnał radiowy. Czyli z taką sytuacją mamy do czynienia tylko w przysłowiowym szczerym polu. Na szczęście konstelacja satelitów GPS jest gęsta, więc nasze smartfony odbierają sygnały nawet z 9 satelitów.

Dzięki sygnałom L2 oraz L5, moduł Broadcom BCM47755 będzie wyznaczać pozycję z dokładnością 30 centymetrów.

Moduły GPS odbierające jedynie sygnał L2 mają problem z dokładnym wyznaczeniem pozycji, kiedy odbiornik znajduje się w pobliżu wysokich budynków. W takim przypadku zjawisko wielodrogowości (tj. wielokrotnego odbicia sygnału radiowego od budynków oraz innych przeszkód) powoduje, że nie można jednoznacznie wyznaczyć czasu propagacji sygnału GPS. Oczywiście przekłada się to na zwiększenie niedokładności wyznaczanej pozycji. Natomiast sygnał L5 nadawany jest przez satelity na częstotliwości zarezerwowanej na całym świecie do potrzeb nawigacyjnych. Dodatkowo zmodulowany jest on kodem o przepływności 10 Mbit/s. Natomiast sygnał L2 modulowany jest dziesięciokrotnie wolniejszym kodem, który jest mniej “wyraźny” po tym, jak odbiornik odbierze go z kilku odbić.

Broadcom GPS L2 L5

Jednak nie wszystkie satelity GPS nadają sygnał L5. Dlatego też chip Broadcom BCM47755 działa na zasadzie odbioru sygnałów obu typów. Najpierw przybliżona lokalizacja jest wyznaczana na podstawie sygnałów L2, natomiast sygnał L5 jest używany do zwiększenia precyzji ustalenia odległości odbiornika od konkretnego satelity. Aktualnie po orbicie okołoziemskiej krąży już 30 satelitów nadających sygnał L5. Jest to wystarczająca ilość, żeby dwuczęstotliwościowe moduły GPS można było produkować na skalę masową i czerpać korzyści ze zwiększonej dokładności.

Źródło: IEEE Spectrum

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.