Chyba każdy jest świadomy, że odblokowanie mnożnika w procesorze lub uszkodzenia podzespołu z winy użytkownika zazwyczaj wiążą się z utratą gwarancji. Okazuje się jednak, że prawo do naprawy przez producenta możemy stracić również wtedy, gdy zastosujemy nieoryginalne, często znacznie lepszej jakości chłodzenie. Zapis taki znajduje się na stronie FAQ firmy AMD.

Wsparcie techniczne AMD w odpowiedzi na pytanie „Czy gwarancja na mój procesor jest ważna, jeżeli używam innego radiatora niż ten z zestawu?” jednego z klientów napisało, że tego typu praktyki nie są zgodne z ograniczoną gwarancją, którą objęte są układy AMD. Sprawa jest niezwykle niecodzienna zważywszy na fakt, że producent sam chwali się, że jego produkty są przyjazne modderom, którzy przecież niezwykle rzadko zostawiają oryginalne chłodzenie w swoim komputerze.

Trudne do udowodnienia

Wpis o unieważnieniu gwarancji po użyciu radiatora innej firmy niż AMD wydaje się dosyć śmieszny. Jak firma zamierzałaby weryfikować, czy użytkownik wykorzystuje jej chłodzenie? Jest to praktycznie niemożliwe do wykrycia. Wydaje się więc, że klienci korzystający z procesorów Ryzen, Athlon czy Phenom nie muszą się bać o ewentualne konsekwencje w przypadku używania radiatorów firm trzecich.

Brak informacji o dacie publikacji zapisu

Nie wiadomo dokładnie, kiedy wpis o unieważnieniu gwarancji został opublikowany w dziale FAQ producenta. Może okazać się, że pochodzi sprzed kilku lat i obecnie praktyki stosowane przez AMD odnośnie gwarancji ich układów są inne. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że dział marketingu w odpowiedzi na pytanie jednego z redaktorów portalu Guru3D nic nie wiedział o takim zapisie opublikowanym przez wsparcie techniczne dla użytkowników.

Dla przypomnienia warto wspomnieć, że jakiś czas temu AMD obniżyło ceny swoich procesorów. Teraz możemy kupić Ryzeny 7 nawet o 100 dolarów amerykańskich taniej niż kilka miesięcy temu. To już kolejna redukcja cen przeprowadzona przez producenta w tym roku. Pełną listę z cenami sprzed obniżki i obecnymi znajdziecie tutaj. Zapewniamy, że warto zajrzeć.

Źródło: Guru3D