Takie informacje zawsze bardzo mnie cieszą. Wszyscy wiemy, że najpopularniejszą w Polsce techniką dostępu do Internetu jest VDSL, czyli usługi typu Neostrada i im podobne. Jednak nie ma co się oszukiwać i trzeba otwarcie przyznać, że jest to rozwiązanie archaiczne i wolne. Dlatego też Orange rozbudowuje swoją infrastrukturę światłowodową, która obecnie jest dostępna głównie w dużych miastach wojewódzkich. Niedługo oferta Orange Światłowód będzie dostępna dla mieszkańców Kielc.

Dobrze wiemy, że łącza miedziane należące do Orange docierają do niemalże każdego gospodarstwa domowego w Polsce. Mam nadzieję, że kiedyś podobnie będzie z łączami światłowodowymi, które dają duże większe możliwości i z powodzeniem można ich używać do świadczenia usług typu Triple Play, czyli Internet, telewizja oraz telefon “w jednym kablu”. Aktualnie w Polsce usługi takie świadczą operatorzy telewizji kablowych, ale używają do tego kabli koncentrycznych.

Orange zainwestuje w Kielcach 24 miliony złotych.

Inwestycja ma się zakończyć w roku 2018 i obejmie ponad połowę gospodarstw domowych tego miasta. W pierwszej kolejności światłowody zostaną doprowadzone do mieszkań na osiedlach Ślichowice, Barwinek, Czarnów, Na Stoku, KSM i Uroczysko, jednak mieszkańcy pozostałych blokowisk (i nie tylko) mogą zgłaszać swoje zainteresowanie nową usługą w salonach Orange. Oczywiście operator nie myśli jedynie o użytkownikach domowych, ale również i biznesowych. mowa jest między innymi o Kieleckim Parku Technologicznym oraz Targach Kielce.

[vlikebox]

Orange chce świadczyć nową usługę z prędkością od 100 Mb/s do 300 Mb/s.

Dzięki temu władze Kielc liczą również na większą konkurencję między firmami dostarczającymi Internet, co przełoży się na obniżenie cen dla mieszkańców. Obecnie sytuacja Orange w Kielcach nie wygląda najlepiej. Średnia prędkość pobierania danych za pośrednictwem łącz stacjonarnych w tym mieście wynosi 24,23 Mb/s, a wysyłania 6,2 Mb/s.  Wynik ten jest ciągnięty do góry przez telewizję UPC oraz tamtejszy Uniwersytet. Niestety, ale Orange wypada na razie słabo i Kielczynianie pobierają dane za pomocą łącz Orange ze średnią prędkością 13,46 Mb/s. Jednak po skończonej inwestycji wynik ten na pewno się poprawi i Orange będzie oferować najszybsze łącza.

Kielce ranking
Ranking stacjonarnych dostawców Internetu w Kielcach

Podobne inwestycje są planowane jeszcze w 33 innych miastach.

Nie ma co się oszukiwać, Neostrada odchodzi do lamusa, a przyszłość należy do łącz światłowodowych. Jeżeli, któryś z deweloperów buduje nowe osiedle bez uwzględnienia w swoich planach doprowadzenia łącza światłowodowego bezpośrednio do każdego mieszkania, to jest wielkim ignorantem. A jak u Was wygląda dostępność szybkiego Internetu? W każdej chwili możecie przetestować swoje łącze za pomocą testera dostępnego na naszej stronie (patrz w prawo ;)) lub aplikacji mobilnej. Jeżeli chcecie sprawdzić, który operator ma najszybszy Internet w Waszej okolicy, informacje te są dostępne w naszym rankingu. Wystarczy tylko wpisać swoje miasto.

SpeedTest

appstore

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.