To było do przewidzenia, że niedługo po wprowadzeniu VoLTE, Orange uruchomi również usługę WiFi Calling i to w pełnym wymiarze. Większym postępem prac w tej materii może pochwalić się w Polsce tylko T-Mobile, który obsługuje VoLTE i WiFi Calling również na iPhone’ach. Orange jak na razie startuje z WiFi Calling jedynie na Samsung Galaxy S7 oraz S7 Edge, ale działa za to przenoszenie połączeń pomiędzy Wi-Fi a siecią 4G LTE.

Orange, tak samo jak T-Mobile, wybrało drogę tzw. pasywnej implementacji VoLTE oraz WiFi Calling, czyli do działania tych usług wymagane jest posiadanie smartfona z oprogramowaniem dostarczanym przez operatora. Dużo osób na to narzeka, ale tą samą drogą podąża większość dostawców na całym świecie. Rozwiązanie to również odpowiada producentom urządzeń mobilnych. Co prawda muszą oni poświecić swój czas na współpracę z operatorami, ale za to usługi VoLTE i WiFi Calling działają bez zarzutu na wybranych do tego urządzeniach.

Z WiFi Calling mogą korzystać również klienci prepaid Orange i nju mobile.

Jak to działa? WiFi Calling jest usługą bazującą na technologii VoWiFi, czyli Voice over Wi-Fi. Z technicznego punktu widzenia, VoWiFi jest rozwiązaniem podobnym do VoLTE (Voice over LTE), przy czym różnica polega na tym, że dane realizujące połączenie głosowe nie są przesyłane przez stację bazową LTE i sieć operatora, a sieć Wi-Fi i Internet. Jak zapewne wiecie, niezabezpieczone sieci Wi-Fi bywają niebezpieczne. Hakerzy wystawiają swoje access pointy oferujące darmowy Internet tylko po to, żeby przechwytywać nasze dane. Na szczęście usługa WiFi Calling zapewnie bezpieczną transmisję naszych rozmów. Wszystkie połączenia są szyfrowane za pomocą tunelu IPsec (Internet Protocol Security), który nawiązywany jest pomiędzy smartfonem a bramką ePDG (Evolved Packet Data Gateway). Dlatego też nasze rozmowy są jak najbardziej bezpieczne i nie powinniśmy obawiać się podsłuchów.

VoWiFi WiFi Calling
Schemat działania połączenia WiFi Calling źródło: Biuro Prasowe Orange.

VoWiFi, czyli WiFi Calling, jest idealną usługą dla osób podróżujących.

Jest idealny sposób na obniżenie kosztów podróży, jakimi są połączenia roamingowe. Jeżeli będąc za granicą, podłączycie się do hotelowej sieci Wi-Fi, to połączenia realizowane za pomocą usługi Wi-Fi Calling będą traktowane tak, jakby były wykonane na terenie Polski. Nie zostaną naliczone żadne opłaty roamingowe. Istnieje tutaj jedno drobne nieudogodnienie. Rozmowy WiFi Calling realizowane za granicą, są zrywane w przypadku utraty zasięgu sieci Wi-Fi. W Polsce wygląda to inaczej. Jeżeli znajdujecie się w zasięgu sieci 4G LTE Orange, co jest bardzo prawdopodobne, to rozmowa zostanie, w sposób dla Was niezauważalny, przeniesiona z sieci Wi-Fi do LTE i będzie dalej realizowana za pomocą VoLTE. Niestety, taka operacja nie działa w przypadku starszych technologi (3G i 2G). Oczywiście możliwe jest przeniesienie trwającego połączenia głosowego z LTE do sieci starszej generacji. Dokładnie tak samo działa to w sieci T-Mobile. Pozostaje nam liczyć jeszcze na to, że Orange niedługo uruchomi VoLTE oraz WiFi Calling na smartfonach Apple. Posiadacze iPhone’ów na pewno na to czekają.

Źródło: Blog Orange

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.