Zakaz utrzymywania kontaktów handlowych z Huawei jest niezwykle uciążliwy dla amerykańskich operatorów. Chodzi tutaj o około 40 firm telekomunikacyjnych działających na terenach wiejskich. Dlatego rząd USA chce dofinansować wymianę sprzętu Huawei i zamierza przeznaczyć na ten cel miliard dolarów.

Chyba nie już dzisiaj kogoś, kto nie słyszałby o tym, że administracja Donalda Trumpa wpisała Huawei na tzw. czarną listę Donalda Trumpa. Sprawa ta nabrała dużego rozgłosu, ponieważ ma ona bardzo duży wpływ na rynek smartfonów. Chodzi tutaj mianowicie o wymuszenie zakończenia współpracy pomiędzy Google i Huawei. Jednak to nie to jest najważniejsze w całym tym sporze. Tak naprawdę dużo istotniejsze jest to, że zakaz współpracy z Huawei podyktowany jest troską o bezpieczeństwo narodowe USA. Oznacza to, że administracja Donalda Trumpa nie zastosuje żadnych ustępstw w stosunku do wykorzystywania urządzeń Huawei w sieciach telekomunikacyjnych. A tak się właśnie składa, że korzysta z nich praktycznie każdy lokalny operator komórkowy, który wybudował swoją sieć na mało zaludnionych terenach wiejskich.

Rząd USA udzieli wsparcia operatorom, którzy świadczą usługi na terenach wiejskich i mają sprzęt Huawei

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Jednak operatorzy w Stanach Zjednoczonych działają na innych zasadach niż nasze rodzime telekomy. Okazuje się bowiem, że żaden z dużych ogólnonarodowych amerykańskich operatorów nie buduje swoich sieci na terenach wiejskich. Tego typu inwestycje nie są dla nich opłacalne. Dlatego też realizują je mali lokalni operatorzy, którzy udostępniają swoją infrastrukturę pozostałym operatorom. Taka współpraca odbywa się na zasadzie roamingu krajowego.

Cały problem z “czarną listą” sprowadza się do tego, że lokalni operatorzy nie mają zbyt dużych funduszy na budowę sieci. Dlatego też podczas wyboru dostawców sprzętu telekomunikacyjnego kierowali się przede wszystkim ceną. A jak wszyscy dobrze wiedzą, najbardziej przystępny cenowo sprzęt telekomunikacyjny oferuje właśnie Huawei. O ile amerykańscy operatorzy mogą z niego korzystać, to już nie mogą go modernizować i aktualizować kupionego wcześniej oprogramowania. W praktyce oznacza to, że muszą wymienić go na sprzęt innego, zaufanego, dostawcy. W grę wchodzą tutaj Ericsson, Nokia oraz ewentualnie Samsung.

Przeczytaj również: Wojna z Huawei sprawi, że amerykańscy farmerzy zostaną bez dostępu do internetu

Senat USA przyjął ustawę, która pozwala na przeznaczenie dofinansowania w wysokości miliarda dolarów na wymianę sprzętu telekomunikacyjnego Huawei. Żeby weszła ona w życie, wymagany jest jeszcze podpis Donalda Trumpa. Komentujący ustawę przedstawiciel Huawei stwierdził, że kwota ta nie wystarczy na wymianę całego sprzętu.

Źródło: The Wall Street Journal

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.