Przyszłość Internetu stacjonarnego należy do światłowodu. Medium to jest atrakcyjne w przypadku inwestycji długoterminowych, ponieważ w przyszłości operator może zwiększyć prędkość Internetu poprzez wymianę samych urządzeń końcowych. W Polsce liderem w tej dziedzinie jest Orange, ale UPC również intensywnie pracuje nad zwiększeniem zasięgu swojej infrastruktury światłowodowej.

W ostatnim czasie dostęp do Internetu światłowodowego UPC o prędkości 500 Mbit/s uzyskali mieszkańcy Bolesławca, Brzegu Opolskiego, Bytomia, Chorzowa, Gdańska, Gdyni, Jeleniej Góry, Katowic, Tychów, Radomia, Tarnowskich Gór i Warszawy. W latach 2013 – 2017 UPC Polska i Liberty Global – realizując inicjatywę GIGAWorld – zainwestowały w Europie 14,5 miliarda euro, w tym blisko 408 milionów euro w Polsce. Wszystkie te inwestycje mają na celu przygotowanie sieci szkieletowej UPC do obsługi coraz to większej ilości danych generowanych przez klientów.

Internet światłowodowy dostępny jest w 85% sieci UPC.

Aktualnie operator korzysta z sieci HFC, która oferuje Internet o prędkości sięgającej 500 Mbit/s. HFC, czyli Hybrid Fibre-Coaxial, jest połączeniem sieci kablowej oraz światłowodowej. Oznacza to, że operator posiada infrastrukturę światłowodową, która najczęściej doprowadzona jest do budynku lub grupy domostw. Natomiast podłączenie na ostatnim odcinku realizowane jest za pomocą istniejących już kabli koncentrycznych, które zostały wcześniej zainstalowane na potrzeby świadczenia usługi telewizji kablowej oraz Internetu. Czyli mamy tutaj do czynienia z typowym rozwiązaniem FTTB (Fiber To The Building). UPC już pracuje nad przyspieszeniem swojego Internetu światłowodowego do 1 Gbit/s. Oznacza to, że operator przymierza się do typowego rozwiązania FTTH (Fiber To The Home), w którym to światłowód instalowany jest w mieszkaniu klienta.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.