Co jakiś czas do opinii publicznej są upubliczniane dane GUS-u (Głównego Urzędu Statystycznego) na dany rok. W zakładce „Poczta i telekomunikacja” możemy znaleźć ogromną ilość informacji co do stanu sieci internetowej i jej użytkowników w Polsce. Z analizy za rok 2017 wynika, że zaledwie 9% Polaków korzysta z szybkich sieci światłowodowych.

Czy 9% to aż tak zły wynik, biorąc pod uwagę sytuację w Europie Zachodniej?

Patrząc na zestawienie z innymi państwami, możemy ulec złudnemu wrażeniu, że polskie 9% to zastraszająco zły wynik. Porównywanie się do Litwy (gdzie udział światłowodów to aż 69%), cz też Łotwy (światłowody w tym kraju stanowią 63%) nie do końca ma sens. W krajach Europy Wschodniej infrastruktura internetowa była budowana znacznie później, a więc dostawcy mogli praktycznie od samego początku stosować innowacyjne technologie, które dopiero pojawiały się w innych państwach, mając tym samym niski udział w ogólnym przekroju statystycznym (wynika to z tego, że często nie opłaca się adoptować sieci kablowych, lecz budować nowe światłowodowe). Oczywiście dalej przegrywamy np. ze Szwecją, która osiągnęła znakomity wynik 56%, ale dla osłody możemy popatrzeć na naszych zachodnich sąsiadów – Niemców, których rezultat to zaledwie 2%.

Jakie technologie są najczęściej wykorzystywane w Polsce?

Póki co wciąż królują sieci kablowe – 37%, na drugim miejscu są tzw. sieci DSL – 34%, są jeszcze „pozostałe sieci”, które posiadają 19% udziałów na rynku sieci szerokopasmowych.

Czy Polska to technologiczny zaścianek w stosunku do reszty świata?

Póki co radzimy sobie dosyć dobrze, duża część kraju pokryta jest siecią 4G, światłowodów co ciekawe ubywało (2016 rok kontra 2017 rok), ale póki nie posiadamy danych za 2018 ciężko jest prognozować ich przyszłość. Trwają również prace nad wprowadzaniem super szybkiej sieci 5G, która może faktycznie wyeliminować konkurencyjne sieci szerokopasmowe. Ale w Polsce (i na świecie) jest to odległa pieśń przyszłości. Wygląda jednak na to, że dane statystyczne nie do końca oddają jakość sieci telekomunikacyjnych w naszym państwie. Szczególnie, że wielu operatorów walcząc o rynek stara się budować coraz to rozleglejszą i nowocześniejszą infrastrukturę (również tyczy się to światłowodów), a dzięki temu oferować coraz to szybszy internet.

Źródło: GUS, tabletowo.pl