Plus był pierwszym operatorem w naszym kraju, który wprowadził usługę Wi-Fi Calling, czyli VoWiFi (Voice over Wi-Fi). W skrócie usługa ta umożliwia wykonywanie oraz odbieranie połączeń głosowych, kiedy jesteśmy poza zasięgiem sieci operatora. Wystarczy, że nasz telefon będzie podłączony do dowolnej sieci Wi-Fi z dostępem do Internetu. Jednak Wi-Fi Calling w wydaniu Plusa dalej nie jest usługą komercyjną. Właśnie niedawno ruszyła piąta tura testów.

Aktualnie VoWiFi, czyli Wi-Fi Calling dostępne jest w Polsce jako usługa komercyjna u dwóch operatorów: Play oraz T-Mobile. Jednak funkcja ta wspierana jest tylko i wyłącznie przez wybrane modele telefonów, które dodatkowo muszą mieć zainstalowane oprogramowanie (a dokładniej system operacyjny) zmodyfikowane przez operatora. Plus podchodzi do sprawy bardziej uniwersalnie, ponieważ do korzystania z Wi-Fi Calling wystarczy zainstalować przygotowaną przez operatora aplikację.

Liczba testerów w piątej turze testów Wi-Fi Calling ograniczona jest do 10 tysięcy osób.

Na zachętę operator oferuje dla testerów darmowe połączenia na terenie Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Dotyczy to zarówno połączeń na numery komórkowe, jak i stacjonarne z tych krajów. Oczywiście brak opłat dotyczy wyłącznie połączeń wykonanych za pośrednictwem Wi-Fi Calling. Dlatego też, jeżeli będziecie chcieli skorzystać z tej okazji, to upewnijcie się, że na połączenie na pewno realizowane jest za pośrednictwem sieci Wi-Fi. Na ekranie smartfona widoczna jest wtedy charakterystyczna ikona.

Wi-Fi Calling

Testy potrwają do 31 marca tego roku. Mogą w nich wziąć udział abonenci Plusa korzystający z oferty Plus Abonament. Wszyscy zainteresowani powinni wypełnić formularz udostępniony na stronie operatora. Aplikacja mobilna działa na telefonach z systemem Android 4.4 lub nowszym. Aktualnie operator podaje następującą listę smartfonów obsługiwanych przez aplikację Wi-Fi Calling:

  • Samsung Galaxy Grand Prime G530FZ LTE
  • Samsung Galaxy S6
  • Samsung Galaxy S5
  • Samsung Galaxy ACE 4 LTE
  • Samsung Galaxy J1
  • Samsung Galaxy Core Prime G361F LTE
  • LG G4
  • LG F60
  • LG F70
  • LG Leon 4G LTE H340n

Jednak może się okazać, że będzie ona działać bez zarzutu również na innych urządzeniach. To między innymi właśnie po to operator przeprowadza tego typu testy. Udostępnia swoją usługę za darmo w zamian za sprawdzenie jej działania na jak największej ilości urządzeń.

Źródło: Plus

Przeczytaj również:

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.