Internet jest potężnym narzędziem do przekazywania informacji, ale pamiętajmy że może on być podatny na jednostki manipulujące naszymi wyborami, poglądami. Rozpoznanie prawdy w gąszczu fake newsów nie jest łatwe. Z pomocą może przyjść nowy dodatek do przeglądarki Google Chrome.

Dodatek do Chrome, który weryfikuje fakty

TrustedNews jest nowym rozszerzeniem działającym na przeglądarce Google Chrome (w tym momencie nie wspiera żadnych innych przeglądarek, więc użytkownicy Firefoxa, Opery i innych muszą cierpliwie poczekać). Sam dodatek został napisany przez Eyeo, odpowiedzialne za Adblocka Plus. Firma Eyeo wzięła sobie za cel walkę z fałszem i niedopowiedzeniami w sieci.

Jak działa oprogramowanie TrustedNews?

Dodatek nie wymaga konfiguracji. Po pobraniu go ze strony z oficjalnej strony z rozszerzeniami do Chrome, zaczyna od razu działać. Pierwszą wadą jest brak wsparcia dla naszego języka – co jest raczej zrozumiałe. Ta technologia dopiero raczkuje i weryfikować możemy jedynie fakty z języka angielskiego. A więc do zastosowania praktycznego w Polsce nadaje się tylko jeśli korzystamy z obcojęzycznych serwisów informacyjnych, publicystycznych – co nie jest niczym niezwykłym, przecież nad Wisłą dosyć często sięgamy do zagranicznych źródeł, mediów. Po zainstalowaniu przechodzimy do wyszukiwania informacji – po wejściu na jakiś adres internetowy TrustedNews zweryfikuje na podstawie swoich wskaźników czy strona jest godna zaufania. Zostaje wydana więc ocena w siedmiostopniowej skali.

Ocena wiarygodności strony internetowej

TrustedNews posługuje się poszczególnymi stopniami przy ocenie strony: jeżeli nasz dodatek nie jest w stanie jej zweryfikować wyśle nam komunikat Unknown, w wypadku weryfikacji negatywnej tzn. ta strona zawiera fałszywe treści, komunikat będzie brzmiał: Untrustworthy. TrustedNews potrafi dostrzec również satyrę w tekście, prześmiewcze teksty będą oznaczane jako: Satire. Z kolej treści stronnicze politycznie są określone jako Biased. Zagrożenia, złośliwe oprogramowanie, strona wyłudzająca informacje dostaje ocenę: Malicious. Witrnyny clickbaitowe, o tytule nieadekwatnym do treści są oznaczone po prostu jako Clickbait. Jeśli chodzi o treści niezwiązane z polityką, informacjami, np. media społecznościowe, czy Facebook, dostają ocenę: User-Generated Content.

Każdego dnia wiara w internet zostaje przywrócona. Niektórym osobom zależy jeszcze na wartości informacji i obnażaniu manipulacji. Pamiętajmy jednak że jest to oprogramowanie anglojęzyczne, które wymaga jeszcze dopracowania, ciągle trwają prace nad nim. Ale jest to krok w dobrą stronę – to bez wątpienia.

Źródło: CNet