Wygląda na to, że w Tesli nie dzieje się dobrze. Firma poinformowała właśnie o zawieszeniu produkcji jednego ze swoich samochodów. Nieoficjalnie mówi się, że powodem mają być problemy finansowe związane z całkowitą automatyzacją linii produkcyjnej, która pochłonęła zbyt dużo środków. Tesla poinformowała, że ruch ten pozwoli na dostarczenie setek tysięcy pojazdów klientom, którzy swoje zamówienia złożyli kilka miesięcy temu.

Model 3 zaprezentowany został pod koniec marca 2016 roku, jednak do seryjnej produkcji trafił w połowie ubiegłego roku. Jest to czwarty już samochód oferowany przez Teslę, zaraz po Modelu S, Roadster oraz Modelu X, który pochwalić się może przyśpieszeniem rzędu 6 sekund od 0 do 100 kilometrów na godzinę i zasięgiem na jednym ładowaniu do 250 kilometrów. Tylko w ciągu pierwszego tygodnia od premiery zamówiono ponad 300 000 egzemplarzy, a do końca tego roku produkcja Modeli 3 miała wzrosnąć do 500 000 sztuk. Teraz całkowita robotyzacja procesu produkcyjnego sprawiła, że Tesla postanowiła zatrzymać linię montażową zlokalizowaną we Fremont w Kalifornii. Pracownicy fabryki zostali odesłani na przymusowy, bezpłatny urlop do odwołania.

Tesla walczy z kryzysem, jednak się do tego nie przyznaje

W ciągu ostatnich kilku miesięcy wartość akcji Tesli na giełdzie spadła o kilka procent. Sytuacja ta była następstwem wielu czynników, ale z całą pewnością przyczyniły się do niej opóźnienia w dostawach zamówionych pojazdów. Te z kolei są związane z całkowitą automatyzacją linii produkcyjnej, która pochłonęła firmie zbyt wiele środków. Mimo złej passy Tesla nadal zamierza zrealizować w tym roku swój cel, czyli produkować minimum 5 000 pojazdów tygodniowo. W pierwszym kwartale wytwarzanych było około 2 000 sztuk samego Modelu 3.

„Nasz plan produkcyjny Modelu 3 obejmuje okresy planowanych przestojów zarówno w Fremont, jak i Gigafactory 1″ – powiedział rzecznik prasowy w wywiadzie z redaktorami The Verge – „Okres ten zostanie wykorzystany do poprawy automatyzacji i usunięcia wszystkich błędów związanych na naszych liniach produkcyjnych” – dodaje. Czy aby na pewno przymusowy, niezapowiedziany urlop nie jest związany z problemami finansowymi firmy?

Źródło: The Verge