Świat nowych technologii kręci się ostatnio głównie wokół sztucznej inteligencji, którą interesują się wszystkie największe firmy. Najwięcej doświadczenia w tym zakresie ma Google, które aktualnie zastanawia się nad zastosowaniami swoich algorytmów. Jednak oprócz tego mamy również do czynienia z innymi ciekawymi wydarzeniami. Okazuje się, że wirus WannaCry, który rok temu niemalże sparaliżował cały świat, dalej jest aktywny.

WannaCry atakuje ponownie, tym razem amerykańską szkołę

Czy pamiętacie jeszcze słynne ransomware, które rok temu sparaliżowało wiele firm? Chodzi tutaj oczywiście o wirusa WannaCry, który korzystając z exploita napisanego pod protokół Samba szyfrował zawartość dysków zainfekowanych maszyn. Od tego czasu wielu administratorów zablokowało już problematyczny port 443. Jednak pomimo tego, że zasada działania WannaCry została bardzo dokładnie opisana rok temu, a Microsoft jeszcze przed atakiem wirusa wypuścił łatkę na lukę, z której korzystał exploit EternalBlue, to słynny ransomware dalej się rozprzestrzenia. Przekonała się o tym szkoła w amerykańskim mieście Leominster, w stanie Massachusetts. Wirus zaszyfrował zawartość dysków komputerów znajdującej się w placówce, a administratorzy nie posiadali kopii bezpieczeństwa. Dlatego też władze szkoły zdecydowały się na zapłacenie okupu w wysokości 10 tysięcy dolarów. Jak się pewnie domyślacie, szkoła i tak nie odzyskała swoich plików. Płacenie okupu w takim przypadku nic nie daje. Jest to tylko zachęta dla cyberprzestępców do organizowania podobnych ataków w przyszłości.

Google Assistant potrafi zadzwonić do fryzjera i umówić dla Ciebie wizytę

W zeszłym tygodniu miała miejsce konferencja Google I/O, na której firma z Mountain View prezentowała swoje najnowsze osiągnięcie. Dużo z nich było związanych z algorytmami sztucznej inteligencji, które nie są idealne, ale już dużo potrafią. Jak do tej pory asystent głosowy Google ograniczał się jedynie do reagowania na polecenia głosowe. Jednak w niedalekiej przyszłości może zostać on użyty również do dużo ciekawszych, ale za to nudnych dla nas, zadań. Prezes Google zaprezentował nagranie, w którym Assistant dzwoni do zakładu fryzjerskiego i w czasie rzeczywistym umawia dla nas wizytę. Rozmówca po drugiej stronie miał wrażenie, że rozmawia z człowiekiem. Dużo ciekawiej mogłaby wyglądać rozmowa, w której po obu stronach znajduje się sztuczna inteligencja. Ciekawe, jakby ona wyglądała. Google zaznaczyło jeszcze, że pomimo uzyskania ciekawych wyników, to algorytmy sztucznej inteligencji wymagają jeszcze dużo pracy i testów.

Orange ma patent na zapobieganie atakom za pomocą sieci światłowodowych

Orange GPON

Internauci korzystający z niezwykle szybkich łącz światłowodowych są łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Zainfekowanie komputerów korzystających z tak szybkiego Internetu jest na pewno pomocne przy tworzeniu botnetu, który ma być użyty do przeprowadzania ataków DDoS. Dlatego francuski Orange opracował projekt aktywnego dzielnika światłowodowego, który może odłączyć źródło niechcianych pakietów. Rozwiązanie to jest opisane we wniosku zatytułowanym „Detection of alien signal injection in PON”. Cała sztuka polega na tym, żeby zautomatyzowany system samodzielnie wykrył źródło problemu i je odizolował. Detekcja źródła szkodliwego sygnału odbywa się poprzez krótkotrwałe rozłączanie ruchu przychodzącego do poszczególnych urządzeń. Jeżeli po odcięciu Internetu urządzenie dalej nadaje to oznacza, że jest ono uszkodzone lub zostało zainfekowanie. Rozwiązanie to aktualnie nie jest stosowane przez Orange Polska. Nie wiadomo również czy operator zamierza je wprowadzić do powszechnego użytku. Obecnie zbudowana infrastruktura oparta jest na pasywnych optycznych dzielnikach światłowodowych, które są oczywistym wyborem przy budowie sieci GPON.

Nokia przetestowała we Francji 5G w paśmie 3,5 GHz

Nokia 5G

Francuski operator SFR zamierza budować swoją sieć 5G korzystając z pasma 3,5 GHz, które zapewni odpowiedni kompromis pomiędzy zasięgiem stacji bazowych, a osiąganych prędkości. Jest to bardzo popularna w Europie strategia. Wszystko wskazuje na to, że również w Polsce operatorzy zaczną rozwój sieci 5G od podobnego pasma, mianowicie 3,7 GHz. Jak do tej pory Nokia chwaliła się głównie wynikami testów nowej technologii pracującej w paśmie milimetrowym, tj. 28 GHz. Udane testy z francuskim operatorem oznaczają, że Nokia dość szybko dogoni chińskiego Huawei, który już dość intensywnie działa w zakresie wykorzystania pasma 3,4 – 3,8 GHz. Właśnie niedawno niemiecki oddział T-Mobile pochwalił się uruchomieniem na szeroką skalę sieci testowej 5G, która korzysta właśnie z tych częstotliwości oraz stacji bazowych Huawei.

iPhone z nowym zabezpieczeniem, które utrudni łamanie smartfonów Apple

iPhone USB

Kilka firm na świecie chwali się, że opracowało urządzenia, które potrafią złamać zabezpieczenia iPhone’ów. Tego typu rozwiązania używane są przez różnego typu służby, które chcą uzyskać dowody w postaci wiadomości tekstowych z iPhone’a podejrzanego. Jednak nowa aktualizacja iOS 11.4 utrudni im to zadanie. Apple opracowało mechanizm, który ogranicza funkcjonalność portu Lightning, jeżeli smartfon nie został odblokowany w ciągu ostatnich 7 dni. Po tym czasie może on być używany jedynie do ładowania iPhone’a. Czy tego typu zabieg utrudni pracę śledczych? Być może firmy, które specjalizują się w łamaniu zabezpieczeń Apple, znajdą sposób na obejście również tego mechanizmu. Firma z Cupertino zawsze odmawia pomocy przy próbie dostępu do zablokowanych iPhone’ów, ponieważ uważa, że nie ma dostępu do danych użytkowników.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.