Cóż za doza informacji. W końcu, po tak intensywnym tygodniu możemy teraz pokazać kolejne zestawienie wieści ze świata nowych technologii. A trzeba przyznać, dzięki wydarzeniu MWC 2018 na światło dzienne wyszło kilka nowości.

Western Digital bije rekord prędkości z nowymi kartami microSD i SD PCI-e

Zostając przy temacie wydarzenia Mobile World Congress 2018, Western Digital podczas swojej prezentacji zaprezentował swój nowy model karty pamięci. Model SanDisk Extreme UHS-I microSDXC jest na tą chwilę najszybszą kartą na rynku, zdolną transmisję danych z prędkością nawet 160 MB/s. Co więcej, zaprezentowany model posiada też niesamowitą pojemność, oferując użytkownikowi aż 400 GB miejsca na dane. Podczas wydarzenia została także zaprezentowana karta SanDisk Extreme PRO z interfejsem PCI-e 1x trzeciej generacji. Na ten moment karta może osiągnąć niemal 900 MB/s podczas odczytu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sam standard PCI-e cały czas ma przed sobą perspektywy rozwoju. Dlatego też Western Digital ma spore nadzieje na możliwości uzyskiwania jeszcze szybszych transferów danych dla swoich produktów.

Nokia leci na Księżyc

Nokia Księżyc

50 lat po tym, jak pierwszy astronauta NASA wylądował na Księżycu, niemiecka firma PTScientists wyśle na Srebrny Glob stację bazową LTE oraz korzystające z niej łaziki.  tym samym czasie, kiedy na Ziemi będą uruchamiane pierwsze komercyjne sieci 5G, na Księżycu powstanie pierwsza sieć 4G LTE. Księżycowa stacja bazowa będzie pośredniczyć w komunikacji pomiędzy łazikami, a znajdującymi się na orbicie Księżyca satelitami. Łączność będzie realizowana za pomocą technologii C-V2X (Cellular Vehicle-to-Everything), która w połączeniu z LTE zapewnia stabilną i wydajną łączność przy niskim zużyciu energii.

HMD Global szykuje prawdziwe flagowce: Nokia 8 Pro i Nokia 9

Nokia HMD Global

W drugiej połowie tego roku powinniśmy ujrzeć Nokie ze Snapdragonem 845. Będą to Nokia 8 Pro oraz Nokia 9. Będzie to odzew za zaprezentowaną na targach MWC 2018 Nokia 8 Sirocco, która już wtedy nie posiadała najwydajniejszego z dostępnych na rynku chipsetów. Jednak nie wszystko jest jeszcze stracone. Nokia 8 Pro ma pojawić się na rynku w sierpniu obecnego roku. Niestety nie wiemy o nim zbyt dużo. Plotki wspominają jedynie o procesorze oraz ekranie o przekątnej 5,5 cala. Z kolei Nokia 9 ma ukazać się miesiąc później i posiadać ekran 5,7 cala oraz aparat penta-lens posiadający 5 obiektywów. Większy model ma kosztować mniej więcej tyle samo, co inne flagowce, które pojawią się w tym roku. Natomiast Nokia 8 Pro ma być pod kątem cenowym interesującą alternatywą dla Samsunga Galaxy S9, LG G7 oraz HTC U12.

Nowa seria procesorów Qualcomm Snapdragon 700

Qualcomm Snapdragon 700

Qualcomm przygotował dość miłą niespodziankę, prezentując najnowszą serię układów Snapdragon 700. Nowe układy mają za zadanie wprowadzić sztuczną inteligencję do smartfonów z tzw. średnio-wyższej półki. Platforma Snapdragon 700 oferuje przede wszystkim znaczny wzrost wydajności w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją. Qualcomm dość intensywnie pracował nad nowymi procesorami, które tego typu zadania mają rozwiązywać w czasie dwa razy krótszym, niż Snapdragon 660. Pierwsze komercyjne próbki układów Snapdragon 700 zostaną dostarczone do partnerów Qualcomma jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Być jeszcze w tym roku pojawią się na rynku pierwsze smartfony, które z czasem zastąpią modele z Snapdragonem 630/660.

T-Mobile oraz Play idą w światłowody

T-Mobile Play światłowód

T-Mobile oraz Play ogłosili niedawno swoje wyniki za zeszły rok. Przy okazji, dyrektorzy obu operatorów zdradzili kilka szczegółów dotyczących dalszych inwestycji. Okazuje się, że oba telekomy zainteresowane są poprawą swojej oferty Internetu dla użytkowników domowych. T-Mobile inwestuje w rozwiązania światłowodowe oparte na infrastrukturze Orange. Natomiast Play przymierza się na uruchomienie usługi Air Fibre, która ma być drugą generacją NET Box’a.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.