Największe targi telekomunikacyjne, czyli MWC 2018, zbliżają się wielkimi krokami. Dlatego też coraz częściej słyszymy o sukcesach kolejnych firm we wdrażaniu technologi 5G. Jednak to nie wszystko, co dzieje się w świecie nowych technologii.

Nokia chwali się pierwszym połączeniem 5G zgodnym ze standardem 3GPP

Ostatnio dość regularnie pojawiają się kolejne wieści dotyczące udanych testów 5G. Tym razem mamy do czynienia z dość wyjątkowym osiągnięciem. Nokia, Qualcomm oraz Verizon (amerykański operator) nawiązali pierwsze połączenie głosowe korzystając z systemu w pełni zgodnego ze standardem 3GPP 5G NR. Eksperyment odbył się na licencjonowanym paśmie milimetrowym 28 GHz, które oferuje ogromną przepustowość. Samo połączenie głosowe byłoby marnotrawstwem dostępnych zasobów. Dlatego też Nokia oraz Verizon użyli prototypowego urządzenia Qualcomma do wideo-rozmowy w rozdzielczości 4k.

Samsung Galaxy S9 z nową bezprzewodową ładowarką

Samsung ładowarka

Już niedługo Samsung zaprezentuje pierwsze tegoroczne flagowce, którymi są oczywiście modele Galaxy S9 oraz Galaxy S9 Plus. Już wiemy, że nowe smartfony zachwycą wszystkich dużo wyższą wydajnością, co zawdzięczają nowym chipsetom. Kolejną rewolucją ma być zupełnie nowy aparat, który ma za zadanie zrewolucjonizować fotografię mobilną. Przy takich nowościach, mało kto pamięta o serii nowych akcesoriów. Wśród nich znajdzie się nowa bezprzewodowa ładowarka obsługująca szybkie ładowanie w trybach: 9V/1,67A, 9V/2A lub 12V/2,1A. Oczywiście jest ona zasilana za pomocą przewodu USB-C. Ciekawostką jest wentylator, który ma za zadanie rozproszyć ciepło powstające podczas ładowania. Problem ten jest charakterystyczny dla wszystkich ładowarek obsługujących standard Qi.

Dzięki Mapom Google poinformujesz swoich znajomych o poziomie naładowania baterii

Google Maps

Dużo osób może uważać, że będzie to zupełnie nieprzydatna funkcja. Jednak stanowi ona idealne uzupełnienie wprowadzonego w zeszłym roku udostępniania lokalizacji na żywo. Tego typu kontrolowane śledzenie w czasie rzeczywistym jest niezwykle przydatne, kiedy jesteście w drodze na spotkanie i nie chce się Wam odpisywać na pytania w stylu „Gdzie jesteś?”. Jednak w przypadku rozładowania smartfona, niezmieniająca się pozycja może być mylącą informacją. Dlatego też Google zaczęło pracować dołączeniem do udostępnianej lokalizacji, informacji o aktualnym poziomie naładowania akumulatora. Nowa funkcja została wprowadzona w wersji beta Google Maps (9.71). Na razie nie wiemy kiedy, i czy w ogóle, trafi ona do wszystkich użytkowników.

Linux uruchomiony na konsoli Nintendo Switch

Nintendo Switch Linux

Społeczność zawsze lubiła grzebać przy konsolach i próbowała uruchomić na nich swoje autorskie oprogramowanie. Uruchomienie Linuxa jest często pierwszym krokiem  do obejścia zabezpieczeń konsoli, co może pozwolić na ściągnięcie blokad regionalnych czy też uruchomienie pirackich wersji gier. Nintendo ma dość poważny problem, ponieważ grupa fail0verflow skorzystała z luki, którą nie naprawi żadne aktualizacja oprogramowania. Opiera się ona na instrukcjach automatycznie wykonywanych podczas uruchamiana konsoli. Zapisane są one w pamięci ROM, więc nie można ich zmodyfikować. Odkryta luka może zostać naprawiona w kolejnych partiach konsoli. Na razie ciężko wyrokować, czy Linux uruchomiony na Nintendo Switch pozwoli na piracenie gier. Hakerzy nie mają aktualnie dostępu do całej mocy obliczeniowej konsoli, ponieważ uruchomiony Linux korzysta jedynie z jednego rdzenia.

Spyro ma trafić na konsolę PS4

Spyro the Dragon

Odświeżona trylogia Crash Bandicoot okazała się hitem. Dlatego też nikogo nie powinny dziwić pomysły unowocześnienia kolejnych klasyków z przysłowiowego „szaraka”. Prawa do gry należą dalej do Activision, ale w 2018 roku Spyro powróci do Sony. Za remake ma być odpowiedzialne studio Vicarious Visions, które nową grę stworzy od podstaw. Oczywiście, tak samo jak w przypadku Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, nowy Spyro będzie jak najbliższy oryginałowi. Jeżeli całe przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, to posiadacze PlayStation 4 będą mieli w swojej kolekcji kolejną wyjątkową pozycję. Być może później zostanie ona przeportowana również na inne platformy.

Asus uważa, że kryptowaluty poprawią sprzedaż laptopów dla graczy

Asus gaming laptop

Wydobywanie kryptowalut przyczyniło się do znacznego wzrostu cen kart graficznych, które są masowo wykupowane przez tzw. „górników”. Dodatkowym problemem jest słaba dostępność najatrakcyjniejszych modeli. Dlatego też gracze zainteresowali się laptopami gamingowymi. Asus już w zeszłym roku odnotował znaczny wzrost sprzedaży w tym segmencie. Asustek w 2016 roku sprzedał 1,2 miliona laptopów dedykowanych dla graczy. Natomiast w 2017 roku liczba ta wzrosła do 1,5 miliona. Teraz firma przewiduje, że w 2018 roku odnotuje aż 33% wzrost sprzedaży, czyli zamierza dobić do 2 milionów egzemplarzy. Scenariusz ten jest dość prawdopodobny, ponieważ na rynku komputerów osobistych co roku odnotowywany jest spadek sprzedaży. Nieciekawa sytuacja na rynku kart graficznych może spotęgować ten efekt, co na pewno ucieszy firmy zajmujące się produkcją laptopów.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.