Spotify ma już dość ograniczeń narzucanych przez Apple. Muzyczny gigant zarzuca firmie z Cupertino nieuczciwą konkurencję. Spór dotyczy 30% prowizji od transakcji zawartych za pośrednictwem App Store. Spotify uważa, że mechanizm ten faworyzuje usługę Apple Music. Dlatego firma zaskarżyła jabłkowego giganta do Komisji Europejskiej.

Wbrew pozorom sukces Apple nie jest oparty na sprzedaży dobrych (i drogich) urządzeń elektronicznych. Gigant z Cupertino zbudował swoją potęgę wokół spójnego ekosystemu. Dodatkowo posiadacze iPhone’ów i iPad’ów dużo chętniej sięgają do swojej kieszeni niż użytkownicy Androida. Przy czym najbardziej z tego powodu zadowolone jest Apple, które pobiera prowizję w wysokości 30% od każdej transakcji zrealizowanej za pomocą sklepu App Store. Dotyczy to również opłat za subskrypcję takich usług jak Spotify, czy Netflix. Dlatego usługodawcy szukają różnych sposobów na niepłacenie tego “podatku”. Spotify już dawno zrezygnowało z opłat za pomocą App Store. Jednak wiąże się to z wieloma ograniczeniami. Firma nie może w żaden sposób przekierowywać użytkowników aplikacji mobilnej do strony zawierającej zewnętrzny mechanizm płatności. Jeśli to zrobi, to Apple bez najmniejszego wahania usunie aplikację z App Store.

Spotify wytacza przeciwko Apple bardzo ciężkie działa

Komisja Europejskie wydała już kilka decyzji, które zmusiły największych gigantów świata IT do zmiany swojego podejścia wobec konkurentów. Najsłynniejsza jest sprawa dotycząca traktowania przez Microsoft konkurencyjnych przeglądarek internetowych. To właśnie europejscy urzędnicy odpowiadają za okno wyboru przeglądarki internetowej w systemach Windows. Dlatego prawnicy Apple będą mieli twardy orzech do zgryzienia. Spór z Spotify może odbić się szerokim echem i zmienić zasady obowiązujące w App Store.

Daniel Ek, szef i założyciel Spotify, ma konkretne zarzuty wobec Apple. Przede wszystkim zarzuca gigantowi nieuczciwą konkurencję. Gdyby Spotify zdecydowałoby się na płacenie 30% prowizji, to przynajmniej część tej kwoty musiałaby być przerzucona na użytkowników. Oznaczałoby to, że subskrypcja Spotify byłaby wtedy droższa od konkurencyjnego Apple Music. Dodatkowo usługa Apple jest wbudowana w system operacyjny iOS, co również jest przejawem nieuczciwej konkurencji.

Spotify nie oczekuje od Apple żadnego specjalnego traktowania. Firma wskazuje, że właściciele niektórych aplikacji (np. Uber i Deliveroo) nie płacą 30% podatku.

Źródło: Spotify

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.