W nocy z czwartku na piątek kilka polskich serwisów informacyjnych padło ofiarą dość ciekawego ataku hakerskiego. Na portalach pojawił się fake news zawierający komunikat o “ewakuacji ludności z obszarów zagrożonych działaniami militarnymi na terenie województwa”. Fałszywy komunikat miał wydźwięk antyamerykański, ponieważ dotyczył bardzo uciążliwych dla ludności ćwiczeń pk. “Dragon ’19” oraz możliwością “wysiedlenia przy użyciu sił Military Police wojsk USA“.

Fake newsy są jedną z największych zmor współczesnego internetu. Najgorsze w nich jest to, że dotyczą one przede wszystkim bardzo chwytliwych i potencjalnie interesujących dla ludzi tematów. Na szczęście do tej pory informacje te rozchodziły się głównie “pocztą pantoflową”. Czyli schemat działania ograniczał się do publikacji fałszywej informacji na portalu o wątpliwej reputacji z nadzieją na to, że temat zostanie podchwycony przez media. Tak właśnie w świat poszedł fake news o testach 5G mordujących ptaki. Jednak tym razem mamy do czynienia z dużo bardziej agresywnym schematem działania. Hakerzy, którzy mogli pochodzić z Rosji, włamali się w tym samym czasie na kilka serwisów i opublikowali antyamerykański fake news.

Atak na Niezalezna.pl i epoznan.pl nie był przypadkowy

Propagandowy fake news pojawił się na kilku polskich serwisach: niezalezna.pl, epoznan.pl, powiatostrowmaz.pl oraz regionalna.pl. Treść fałszywego komunikatu wygląda na tekst wygenerowany maszynowo. Można w nim zauważyć kilka kalek językowych pochodzących z języka rosyjskiego:

PILNE! Informujemy

Zgodnie z planem ćwiczeń pk. “Dragon ’19” na terenie Rzeczypospolitej Polskiej odbędzie się epizod praktyczny tych manewrów międzynarodowych.Związany on będzie z ewakuacją ludności z obszarów zagrożonych działaniami militarnymi na terenie województwa.

W związku z tym KAŻDY obywatel jest ZOBOWIĄZANY do przybycia pod siedzibę Urzędu 21 czerwca przed godz.16. Należy mieć przy sobie tylko niezbędne rzeczy i dokumenty. Ewakuacja zostanie przeprowadzona siłami Żandarmerii Wojskowej.

Cały epizod praktyczny manewrów potrwa 5 dni, w ciągu których każda ewakuowana osoba będzie miała zapewnione 4 posiłki dziennie, wodę pitną, indywidualne miejsce odpoczynku w 20-to osobowym namiocie, niezbędną pomoc medyczną i inne wygody dla pobytu w łagru na wyznaczony termin.
Według przepisów Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia obowiązkowych ćwiczeń wojskowych (z dnia 24 marca 2015 r.) w mieszkaniach obywateli mogą być rozlokowani żołnierzy USA na termin przeprowadzenia ww. epizodu praktycznego.

Zgodnie z ww. aktem prawnym odmowa wykonania polecenia Ministerstwa Obrony Narodowej może być podstawą dla wysiedlenia przy użyciu sił Military Police wojsk USA.

Urząd przeprasza za czasowe niewygody i zapewnia, iż nie istnieje zagrożenia dla bezpieczeństwa społeczeństwa.

Tak naprawdę nie wiadomo czy za powyższym atakiem dezinformacyjnym stoją rosyjscy hakerzy. Jednak sugeruje to użyty język, Z drugiej takie, a nie inne, sformułowanie fałszywej informacji mogło być specjalne. Jedno jest natomiast pewne. Publikację powyższego fake newsa “zawdzięczamy” nieprawidłowo zabezpieczonym serwisom internetowym. Najprawdopodobniej hakerzy użyli jakiegoś znanego exploita, który pozwala na podmianę wcześniej opublikowanych treści.

Źródło: Niebezpiecznik, Niezalezna.pl

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.