Zdaniem ekipy XDA Developers, firma Qualcomm może pracować nad nowymi procesorami dla budżetowych smartfonów napędzanych Androidem Go Edition. Informacje te potwierdza również jeden z leakerów, Roland Quandt na swoim twitterowym profilu. Znany on jest z niezwykle trafnych przewidywań dotyczących urządzeń mobilnych oraz stosowanych w nich podzespołów.

Android Go Edition zaprezentowany pod koniec maja ubiegłego roku stworzony został przez Google jako alternatywa dla pełnej wersji tego systemu operacyjnego, która znacznie lepiej ma sobie radzić z obsługą urządzeń z pamięcią operacyjną RAM nieprzekraczającą 1 GB. W swojej bazowej wersji Android Go Edition posiada zoptymalizowane wydania najpopularniejszych, najczęściej używanych aplikacji, takich jak Facebook, YouTube czy Twitter. Od czasu premiery odchudzonej edycji Androida na rynku pojawiło się sporo smartfonów pracujących pod jego kontrolą. Dotychczas jednak żaden z producentów podzespołów bazowych nie zdecydował się na rozszerzenie swojej oferty o nowe procesory, które wykorzystywałyby w stu procentach możliwości tego systemu operacyjnego.

Pierwszy ma być Qualcomm

Bardzo prawdopodobne, że pierwszą firmą, która rozpocznie produkcję dedykowanych układów przeznaczonych dla budżetowych urządzeń z Androidem Go Edition będzie Qualcomm. Takie informacje przekazała dziś ekpa XDA Developers, powołując się na tweeta Rolanda Quandta. Modele Snapdragon 429 oraz Snapdragon 439 mogą zostać zaprezentowane jeszcze w tym roku i niewątpliwie zrewolucjonizują rynek urządzeń przeznaczonych na rynki rozwijające się. Doniesienia sugerują, że procesory te zaoferują aż osiem rdzeni ARM Cortex A53 i zostaną stworzone w 14-nanometrowym procesie produkcji. Snapdragon 439 ma być bardziej okrojoną wersją coraz popularniejszego wśród producentów smartfonów Snapdragona 625. Na daną chwile są to jedyne informacje dotyczące nowych procesorów nad którymi ma pracować obecnie Qualcomm. Szczegółowe specyfikacje tych chipsetów mogą zostać opublikowane już niebawem.

snapdragon dla androida go

Android Go Edition stanie się popularniejszy

Dotychczas firmy decydujące się na zastosowanie okrojonej edycji Androida decydowały się na leciwe już procesory MediaTeka lub Qualcomma, które swoje premiery miały kilka lat temu. W połączeniu z 1 GB pamięci operacyjnej system ten pozwalał na uzyskanie akceptowalnej dla użytkownika wydajności. Jeśli producenci smartfonów przeznaczonych na rynki rozwijające się zastosują Snapdragony 439 lub 429 możemy spodziewać się, że modele takie będą w stanie zaoferować lepszą sprawność działania od sprzętu ze średniej półki cenowej.

Źródło: XDA Developers