50 lat po tym, jak pierwszy astronauta NASA wylądował na Księżycu, niemiecka firma PTScientists wyśle na Srebrny Glob stację bazową LTE oraz korzystające z niej łaziki. Na dodatek będzie to pierwsze finansowane ze środków prywatnych lądowanie na Księżycu. W przedsięwzięciu bierze udział również Audi (projekt łazika), Vodafone (projekt sieci LTE) oraz Nokia (wykonawca stacji bazowej). Księżycowa sieć 4G ma ruszyć w 2019 roku.

W tym samym czasie, kiedy na Ziemi będą uruchamiane pierwsze komercyjne sieci 5G, na Księżycu powstanie pierwsza sieć 4G LTE. Dlaczego naukowcy z PTScientists zdecydowali się na zastosowanie tej technologii? Zacznijmy od tego, że księżycowa stacja bazowa będzie pośredniczyć w komunikacji pomiędzy łazikami, a znajdującymi się na orbicie Księżyca satelitami. Łączność będzie realizowana za pomocą technologi C-V2X (Cellular Vehicle-to-Everything), która w połączeniu z LTE zapewnia stabilną i wydajną łączność przy niskim zużyciu energii. Pierwsze testy wykonane przez operatora Vodavone pokazują, że w realizacji tego zadania spiszą się częstotliwości z pasma 1800 MHz. Dzięki nim możliwy będzie streaming w czasie rzeczywistym nagrania wideo w jakości HD.

Nokia Bell Labs opracuje najlżejszą na świecie stację bazową LTE

Fiński producent stacji bazowych został wybrany przez Vodafone na partnera technologicznego przy budowie księżycowej stacji bazowej. Nokia ma zamiar przygotować najmniejszą na świecie stację bazową LTE, która będzie ważyć mniej niż 1 kg. W misjach kosmicznych każdy kilogram wynoszonego ładunku jest na wagę złota. Dlatego też założenia projektu są niezwykle ambitne. Drugim problemem są panujące na Księżycu warunki atmosferyczne. Temperatura na powierzchni Srebrnego Globu zmienia się od -180° C w nocy, do 120° C w dzień. Jednak pierwsza stacja bazowa LTE nie przetrwa najprawdopodobniej tak ekstremalnych warunków. Pierwsza misja będzie trwać zaledwie 10 dni. Dlatego też zebrane dane posłużą do zbudowania kolejnych modułów ALINA (Autonomous Landing and Navigation Module), które w przyszłości umożliwią budowę sieci LTE pokrywającej swoim zasięgiem cały Księżyc. Kto wie, być może Elon Musk zainteresuje się tym projektem na potrzeby kolonizacji Marsa.

Źródło: Nokia

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.