Finowie mogą świętować. Już w maju tego roku Apple i Nokia podpisały porozumienie patentowe, które zakończyło wieloletnią walkę sądowniczą. Jednak nie znaliśmy żadnych szczegółów dotyczących tej ugody. Sprawa wyjaśniła się (przynajmniej częściowo) wraz z zaprezentowaniem przez Nokie wyników finansowych za drugi kwartał tego roku. Znalazło się w nich m.in. 1,7 miliarda EUR wpłaconych w gotówce na konto firmy.

Na początku pochodzenie tych pieniędzy nie było znane, ale Nokia potwierdziła, że pochodzą one od Apple. Jak wyglądają finanse fińskiego potentata rynku telekomunikacyjnego? Nie jest źle, firma się odkopuje, a zaprezentowane wyniki są lepsze, niż się spodziewano. Zysk z działalności operacyjnej Nokia Technologies za drugi kwartał tego roku jest aż o 90% wyższy, niż miało to miejsce rok temu za analogiczny okres. Duży wpływ na ten wynik miało gotówkowy zastrzyk w postaci 1,7 miliarda EUR. Jednak cała spółka jest na minusie. Straty operacyjne wynoszą 433 miliony EUR, jednak jest to o 40% mniej niż w drugim kwartale zeszłego roku. Wtedy Nokia odnotowała straty w wysokości 667 milionów EUR. Jednak wszystko jest na dobrej drodze.

Nokia wyjdzie na prostą dzięki ugodzie z Apple.

Wspomniane 1,7 miliarda EUR od Apple jest dopiero pierwszym przelewem od giganta z Cupertino. W maju obie firmy podpisały porozumienie patentowe, na mocy którego Apple będzie płacić procent od uzyskanych przychodów. Są to opłaty licencyjne za używanie patentów należących do Nokii. Chodzi tutaj oczywiście o dość stare rozwiązania, które dalej są używane w nowoczesnych smartfonach. Przykładowo Nokia swego czasu zaprojektowała pierwszy telefon komórkowy z wewnętrzną anteną i oczywiście opatentowała wtedy użyte rozwiązania. Okazuje się, że Apple korzystało z nich w iPhone’ach. Obie firmy walczyły ze sobą w sądach przez lata, ale to już koniec.

Długotrwała walka sądownicza jest wyczerpująca dla obu stron. Dlatego też Apple i Nokia postanowiły dojść do porozumienia. Od maja tego roku firmy te zostały partnerami biznesowymi. Częścią ugody był jednorazowy przelew, który miał zrekompensować Nokii używanie przez Apple należących do finów patentów. Do tej pory nie znaliśmy tej kwoty.

Źródło: Nokiamob

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.