Kilka dni temu pojawiły się w sieci plotki mówiące o tym, że Orange oraz T-Mobile mają wziąć “nadajnikowy rozwód”. Miałby on polegać na zakończeniu współpracy realizowanej w ramach spółki NetWorkS!, która obsługuje współdzielone przez operatorów stacje bazowe. Jednak nic takiego nie będzie miało miejsca i obaj operatorzy będą w dalszym stopniu współdzielić posiadane przez siebie rezerwacje częstotliwości na bloki z pasm 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz oraz 2600 MHz.

Współdzielenie stacji bazowych przez dwóch (a nawet więcej) operatorów jest zjawiskiem dość powszechnym. Często ogranicza się ona do wspólnego zagospodarowania masztu albo korzystania z tych samych anten sektorowych i kabli koncentrycznych. Natomiast niektórzy operatory decydują się na korzystanie z tej samej stacji bazowej, która podłączona jest do sieci szkieletowej obu telekomów. Tego typu rozwiązanie określa się pojęciem RAN Sharing, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza współdzielenie radiowej sieci dostępowej. Przy czym możemy tutaj rozróżnić dwa typy współdzielenia: MOCN (Multi Operator Core Network) oraz MORAN (Mobile Operator Radio Access Network). Spółka NetWorkS! korzysta z obu rozwiązań. Więcej na ich temat przeczytacie we wcześniejszym wpisie poświęconym współpracy Orange i T-Mobile. Tego typu działania są niezwykle korzystne dla klientów.

NetWorkS koniec

Na szczęście Orange i T-Mobile będą dalej współpracować w ramach NetWorkS!

Plotki o zakończeniu owocnej współpracy obu operatorów pojawiły się najpierw w serwisie Parkiet. Dziennikarze poinformowali, że Orange oraz T-Mobile mają przestać współdzielić częstotliwości z zakresu 1800 MHz i 900 MHz. Jednak Wojciech Jabczyński (rzecznik prasowy Orange) zaprzeczył tym doniesieniom. Co prawda nie zostały podane żadne szczegóły, jednak jedno jest pewne. NetWorkS! będzie dalej istnieć i żaden z operatorów nie straci stacji bazowych.

Zastanawia mnie tylko jedno. Rzecznik prasowy Orange zapowiedział, że wkrótce poznamy szczegóły na temat zmian w sposobie gospodarowania częstotliwościami. Być może obaj operatorzy porozumieli się w sprawie refarmingu posiadanych pasm, co w praktyce oznacza lepsze wykorzystanie dostępnych częstotliwości i szybsze działanie mobilnego Internetu.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.