Jeszcze co prawda nie świętujemy Sylwestra, ale do końca 2016 roku zostały nam tylko dwa tygodnie.

To tak naprawdę bliżej, niż dalej. Może do tego czasu już żaden smartfon nie stanie w samozapłonie. Jest na tyle mało czasu, że Google postanowiło opublikować raport przedstawiający trendy na rynku smartfonów z ostatniego roku.

Wyniki nie powinny być zaskakujące, ponieważ kto siedzi w nowinkach IT, ten wie, jakie są nastroje na rynku.

Według wyszukiwarki Google najczęściej szukanym smartfonem w minionym 2016 roku były modele od Apple. Google jednak nie sprecyzowało, o jaki model dokładnie chodzi. Biorąc pod uwagę premierę, jaka miała miejsce w tym roku, oraz problemy z bateriami i ekranami w modelu wcześniej, obstawiam, że chodzi o iPhone 7 (Plus) i iPhone 6S. Trzeba przyznać, że pojawienie się iPhone 7 Plus z podwójnym aparatem to jednak poważne wydarzenie. Zdziwienie wzbudził numer dwa na tej liście. Google stwierdza, że drugim najczęściej wyszukiwanym smartfonem w tym roku był Freedom 251. Mnie też to dziwi, bo wydawałoby się, że model nie zrobił większej kariery. To takie gadżet sprzedawany za niecałe 4 dolary. W pierwszej dziesiątce znalazły się też takie modele jak Samsung Gakaxy J4, Samsung Galaxy S7 oraz Note7. Ten ostatnio jednak owiał się złą sławą.

To jednak nie wszystko, co możemy sprawdzić w Google Trends z tego roku.

Wysokie miejsce zajęły także frazy dotyczące konsoli Nintendo Switch i Pokemon Go. Nic dziwnego. Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że rok 2016 należał do firmy Nintendo. Dawno nie było u nich tak dobrze. Wypuszczenie gry Pokemon Go, później zapowiedź Nintendo Switch, a teraz laury za Super Mario Bros Run. Czy może być lepiej? Zyski za Pokemon Go liczy się w granicach 200 milionów dolarów przychodów netto w ciągu pierwszego miesiąca. W przypadku Mario Bros Run analitycy szacują, że będzie to około 143 mld dolarów brutto.

[vlikebox]

Google opublikowało też wyniki dla naszego kraju.

Jak się okazuje, najczęściej szukaną frazą w Polsce było Euro 2016. Widać, że jesteśmy mocno piłkarskim krajem i ostro kibicowaliśmy naszym w tym roku, którzy odwalili kawał dobrej roboty. Dawno nie byłem tak dumny z polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Pewnie znajdą się hejterzy, którzy myślą i napiszą inaczej. Nie warto się jednak nimi przejmować. Druga fraza, którą w Polsce wyszukiwano najczęściej, to Pokemon Go. Dało się to zobaczyć na polskich ulicach latem. Co chwilę biegała banda nastolatków ze smartfonami i podłączonymi do nich powerbankami. Okazuje się, że gra przypadła go gustu Polakom, bez względu na wiek. Co ciekawe, również dużym zainteresowaniem cieszyła się fraza jak wymawiać „Avon” lub jak wypełnić wniosek na 500+. To już dość mocno polskie i postanowiłem, tego nie komentować.

Zainteresowaniem cieszyły się także Euro 2016, Eurowizja, wybory w Stanach, czy Olimpiada.

Można to wywnioskować z popularności takich fraz jak “Robert Lewandowski”, “Grzegorz Krychowiak”, “Donald Trump”, “Hilary Clinton”. W innych krajach modnym słowem w wyszukiwarce jest Brexit, bo w końcu możemy każde sprawdzić pod kątem popularności czy też wyszukiwań w konkretnych regionach. Google gromadzi niesamowitą ilość informacji na nasz temat i dzięki temu łatwiej podsumować mijający rok.

[vlikebox]

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.