Torrenty są tak popularne, że aż ciężko mi to opisać. Większość naszych rodaków zdobywa właśnie w ten sposób najnowsze seriale i filmy. 

Swoją drogą, nie jestem zwolennikiem piractwa, ale prawda jest taka, że dostępność zagranicznych produkcji w naszym kraju w legalny sposób, jest wręcz dobrym dowcipem, że wcale się tym personom nie dziwie. Gdyby nie serwisy torrentowe nie znalibyśmy większości najlepszych produkcji na świecie.

Do najpopularniejszych serwisów zdecydowanie należą The Pirate Bay i KickAss Torrents.

Ten pierwszy już jakiś czas temu miał prawne problemy i zniknął na jakiś czas z sieci. Na szczęście lub nie odbił się od dna i wrócił do łask. Ten drugi zalicza spadek teraz, na naszych oczach. Właścicielem serwisu jest trzydziestoletni Ukrainiec Artema Vaulina. Ów pan został aresztowany i to na terenie naszego kraju. Władze Stanów Zjednoczonych oczywiście wystąpiły o ekstradycję właściciela KickAss. Najprawdopodobniej zostanie oskarżony o dystrybucję materiałów chronionych prawnie. Treści te na tę chwilę warte są około 1 mld dolarów. Jest to wręcz niewyobrażalna kwota.

Działania serwisu KickAss były widoczne na całym sieci, a akcja prowadzona z ogromnym rozmachem.

Zacznijmy może od tego, że serwery tego serwisu rozlokowane są po całym świecie. Tak samo było z domenami. Można to było zobaczyć, wchodząc na stronę serwisu. Za każdym razem przekierowywała na link z domeną z innego kraju. Nie było to przypadkowe. Wszystko to budowało mechanizm zabezpieczający przez odnalezieniem lokalizacji serwisu. Skoro nie można było znaleźć serwerów, trzeba było złapać właściciela.

KickAss był najbardziej popularnym serwisem z tego typu treściami na całym świecie. Strona odwiedzana była przez 50 mln użytkowników w ciągu całego miesiąca. Dzięki takim odwiedzinom uplasowała się na 69 miejscu w rankingu najpopularniejszych serwisów na świecie, a zysk z reklam wynosił około 22 mln dolarów na rok.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.