Model biznesowy Facebooka opiera się na dostarczaniu reklam na podstawie sprofilowanych danych, dlatego Facebook masowo gromadzi dane dotyczące swoich użytkowników. To źródło przynosi FB ponad 80% przychodów. Teraz możesz sprawdzić, co wie o Tobie Facebook. Jak Ci się to nie spodoba, to w prosty sposób możesz na trwałe usunąć swoje konto.

Pobranie danych zebranych przez Facebooka oraz usunięcie konta jest niezwykle proste. Robi się to za pomocą linków dostępnych w menu Twoje informacje na Facebooku, do którego wchodzi się poprzez ustawienia konta.

Jak pobrać i wyświetlić dane zebrane przez Facebooka?

Wszystkie dotyczące Was informacje zebrane przez portal społecznościowy Marka Zuckerberga widoczne są na stronie https://www.facebook.com/your_information/. Możesz je również pobrać z poziomu dedykowanej podstrony. Jednak zanim to zrobisz, to najpierw Facebook musi przygotować dla Ciebie odpowiedni plik. Robi się to poprzez kliknięcie przycisku Utwórz plik. Po kilku minutach będzie on dostępny do pobrania. Osoby, które korzystały z Messengera do wysyłania SMS-ów znajdą tam również wiadomości tekstowe pochodzące z telefonu oraz historię połączeń.

Jak usunąć konto na FB?

Cała operacja zaczyna się od wejścia na stronę https://www.facebook.com/help/delete_account/. W pierwszym kroku wyświetlany jest komunikat ostrzegawczy informujący o tym, że po usunięciu konta nie będzie można odzyskać skasowanych danych. Jeżeli jesteście zdecydowani, to klikacie w przycisk Usuń moje konto.

Następnie Facebook upewnia się, że nie jesteście żadnym botem i prosi o ponowne wpisanie hasła oraz kodu CAPTCHA.

To już wszystko. Wasze konto zostało właśnie zablokowane i zostaliście wylogowani z serwisu. Teraz macie 14 dni na cofnięcie swojej decyzji. Po tym czasie konto zostanie usunięte.

Jednak w każdej chwili możecie je odblokować. Wystarczy, że ponownie zalogujecie się do serwisu i klikniecie przycisk Anuluj usuwanie.

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.