Ta informacja wydaje się nieprawdopodobna, tak jak niezwykłym stała się współpraca Linux Foundation wraz z Microsoft’em, a jednak stworzenie zintegrowanego GPU jest bardzo możliwe.

Już od dłuższego czasu mówiło się o przeprowadzanych negocjacjach prowadzonych przez te dwie doskonale znane w świecie sprzętu komputerowego firmy. Jednak informacje płynące z rozmów i konferencji mówią jedno, już w przyszłym roku możemy spodziewać się na półkach procesoru Intela ze zintegrowanym układem graficznym opartym na rozwiązaniach AMD.

Skąd jednak ta pewność informacji?

Nawiązując do wcześniejszych lat oraz tego, że firma AMD szuka odbicia finansowego, ale także i powtórnej rywalizacji w tworzonych układach konkurujących z NVidią. Cel szczytny i na tę chwilę możliwy, gdyż podpisana współpraca między NVidią, a Intel’em, na której mocy do procesorów miały być stosowane patenty partnera tworzącego ostatnio tak znaną kartę GTX 1080, kończy się 31 marca 2017 roku. Po tej dacie, Intel będzie musiał znaleźć innego partnera, a tym może faktycznie okazać się AMD, które całkowicie skupia swoją uwagę na podzespołach PC. Z dodatkowych informacji, jakie możemy uzyskać i domyślić się historii, jaka nas czeka, było zapowiedziane w kwietniu zwolnienie aż 12000 pracowników firmy, co jest niemałą liczbą. Oczywiście, zwolnienia na dużą skalę się zdarzają i ten był tak samo motywowany słabszą kondycją Intela na rynku komputerów stacjonarnych. Informacją, która daje do myślenia, jest to, że wiele osób z tej listy zajmowało się bezpośrednio technologią graficzną, co jednak pokazuje przygotowanie się firmy na przyjęcie jednak nowego partnera – AMD.

Patenty AMD czy graficzne układy Radeon?

Jeszcze tego  nie wiadomo, na czym dokładnie chciałby się skupić Intel przy zawarciu umowy z czerwonymi. Jedno jest pewne, przy wybraniu serii Radeon, mimo uzależnienia się od swojego konkurenta, Intel będzie mógł na nowo konkurować w dziale procesorów wyższej półki, a tym samym pozbyć się swoich starych i nieefektywnych zintegrowanych grafik ze swojego produktu.

[vlikebox]

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.