Google od dłuższego czasu promuje bezpieczne strony internetowe, które korzystają z szyfrowanego protokołu HTTPS. Robi to nie tylko za pomocą swojej wyszukiwarki, ale również poprzez przeglądarkę internetową. Chrome już teraz wybrane strony internetowe (tj. zawierające formularze oraz okna logowania), które nie używają szyfrowania, oznacza w pasku adresowym jako niezabezpieczone. Natomiast te, które korzystają z HTTPS, nagradzane są w postaci charakterystycznej zielonej kłódki.

Aktualnie ponad połowa stron internetowych wyświetlanych w przeglądarce Chrome korzysta z szyfrowania HTTPS. W przypadku użytkowników komputerów z Windowsem oraz urządzeń mobilnych z Androidem, współczynnik ten wynosi aż 68%. Natomiast w przypadku Chrome OS oraz macOS liczba ta rośnie do 78%. Dane te cieszą wszystkich, ponieważ szyfrowanie stron internetowych przekłada się na wzrost bezpieczeństwa w sieci. Do dużego współczynnika wyświetlania stron HTTPS przyczynia się również sposób, w jaki dzisiaj korzystamy z sieci. Często korzystamy z mediów społecznościowych, a na przeróżnych serwisach zakładamy konta, żeby otrzymywać dopasowane do naszego gustu materiały. Tego typu portale już dawno zdecydowały się na zainwestowanie w odpowiednie certyfikaty, żeby móc korzystać z HTTPS.

Zmiany szykowane w Chrome 68 przyczynią się do drastycznego wzrostu ilości stron korzystających z HTTPS.

Wszystkie popularne serwisy informacyjne, blogi oraz inne strony, które do tej pory korzystają ze zwykłego protokołu HTTP, zdecydują się na zastosowanie bezpieczniejszej alternatywy. Przecież żaden właściciel serwisu informacyjnego nie chce, żeby użytkownicy najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świcie byli informowani, że jego strona jest niezabezpieczona. Jednak jest jeszcze sporo czasu, żeby przygotować się na nadchodzące zmiany. Chrome 68 zostanie wydany dopiero w czerwcu tego roku. Osoby, które obawiają się dodatkowych kosztów związanych z wydaniem certyfikatu, mogą spać spokojnie. Zawsze można skorzystać z darmowych certyfikatów oferowanych przez projekt Let’s Encrypt, który jest sponsorowany przez Google Chrome, Mozillę, OVH, Cisco oraz inne firmy, w których interesie jest dbanie o bezpieczeństwo sieci.

Chrome 64 http

Źródło: Google Blog

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.