Ostatnimi czasy Facebook i śledzenie użytkowników to słowa, które coraz częściej idą ze sobą w parze. Jednym z największych winowajców jest mobilna apka Facebooka, która stara się zbierać informacje o każdym ruchu użytkownika. Nawet wtedy, gdy z niej nie korzystamy. Portal Marka Zuckerberga podjął w końcu drobną decyzję, która zapewni użytkownikom więcej prywatności.

Facebook już nie będzie śledzić lokalizacji w tle

Obecna wersja androidowej aplikacji Facebooka pozwala tylko na włączenie lub wyłączenie usługi lokalizacji. Włączenie tej opcji daje apce wgląd w położenie użytkownika w każdym momencie, niezależnie od tego, czy korzysta z aplikacji, czy nie. Taka funkcjonalność może być oczywiście problemem dla wielu użytkowników. Dlatego od teraz Facebook zezwala na wyłączenie śledzenia lokalizacji w tle, pozostawiając tę funkcję włączoną tylko w trakcie korzystania z apki.

Facebook na Androidzie śledzenie lokalizacji w tle

Początkowe ustawienie tej opcji będzie powiązane z udostępnianiem historii lokalizacji. U użytkowników, którzy korzystają z tej funkcji, nowa opcja będzie automatycznie włączona. Natomiast ta część osób, która zrezygnowała z udostępniania historii lokalizacji, będzie mieć domyślnie wyłączone śledzenie w tle.

Nowa opcja tylko dla Androida

Ta aktualizacja będzie dotyczyć tylko smartfonów z Androidem. Osoby korzystające z iPhone’ów po prostu nie będą jej potrzebować – system iOS od dawna umożliwia wybranie, czy dana aplikacja może śledzić lokalizację w tle, czy nie. Dla użytkowników smartfonów Apple’a jedyną nowością będzie po prostu przypomnienie o sprawdzeniu obecnych ustawień udostępniania położenia.

Inne aplikacje Facebooka wciąż mogą znać Twoje położenie

Niestety, nowa opcja wprowadzona zostanie jedynie w aplikacji Facebooka. Przypominamy, że sieć społecznościowa Marka Zuckerberga jest także właścicielem Instagrama oraz WhatsAppa, a także oczywiście komunikatora Messenger. Na razie żadna z tych aplikacji nie umożliwia dokładnego kontrolowania udostępniania swojego położenia. W przypadku tych programów jedyną opcją jest zmiana pozwoleń z poziomu Androida, które dotyczą całego działania aplikacji – zarówno w tle, jak i na pierwszym planie.

Źródło: Facebook