Afera wywołana przez Cambridge Analytica zdaje się nie mieć końca. Mark Zuckerberg oraz reszta kierownictwa Facebooka są obserwowani teraz przez cały świat. Ostatnio dziennikarze z TechCrunch otrzymali dowody na to, że wiadomości wysłane przez Marka Zuckerberga za pomocą Messengera zaczęły znikać ze skrzynek odbiorców. Funkcja ta nie jest dostępna dla zwykłych śmiertelników, jednak ma się to niedługo zmienić.

Ile razy zdarzyło Wam się, że pod napływem emocji lub też przez pomyłkę wysłaliście wiadomość, która chcieliście później usunąć? Taki kilkusekundowy bufor bezpieczeństwa oferowany jest przez kilku dostawców poczty elektronicznej oraz komunikatorów internetowych. Jednym z nich jest WhatsApp. Jednak funkcja ta została zaimplementowana w taki sposób, że odbiorca wiadomości otrzymuje komunikat o tym, że nadawca usunął jej treść. Tego typu funkcjonalności mają być pomocne w sytuacjach, w których wiadomość została wysłana na złą grupę lub zawierała pomyłkę. Jednak w przypadku Messengera wygląda to zupełnie inaczej.

Część wiadomości wysłanych przez Marka Zuckerberga po prostu wyparowała

W kontekście ostatnich problemów, z którymi zmaga się ostatnio kierownictwo Facebooka, wygląda to na zwyczajnie zacieranie śladów. Jednak dziennikarze z TechCrunch zostali poinformowani, że wiadomości wysłane przez Marka Zuckerberga oraz innych członków zarządu portalu, mają ograniczony okres przydatności. Funkcja ta nie jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Facebook zaimplementował ją po tym, jak w 2014 hakerzy włamali się na konta e-mail Sony Pictures, żeby chronić komunikację należącą do kierownictwa firmy. Podobna funkcjonalność ma zostać udostępniona dla wszystkich użytkowników Messengera:

“Omawialiśmy tę funkcję kilka razy. Osoby korzystające z funkcji tajnych konwersacji w zaszyfrowanej wersji programu Messenger mają możliwość ustawienia licznika czasu. Ich wiadomości są automatycznie usuwane po określonym czasie. Będziemy teraz udostępniać szerszą funkcję usuwania wiadomości. Może to zająć trochę czasu. Dopóki ta funkcja nie będzie gotowa, nie będziemy już usuwać komunikatów kierownictwa. Powinniśmy to zrobić wcześniej – i przykro nam, że nie zrobiliśmy tego. ” – Facebook (tłumaczenie własne)

Aktualnie każdy z nas może skorzystać z podobnej funkcjonalności, która jest dostępna w tajnych konwersacjach. Jednakże Facebook planuje wprowadzić analogiczną opcję również dla zwykłych wiadomości.

Facebook-Messenger tajna konwersacja

Źródło: TechCrunch

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.