Przypuszcza się, że w 2019 roku pojawią się pierwsze smartfony, które będą obsługiwać sieci komórkowe nowej generacji, czyli właśnie 5G. Dlatego producenci chipsetów intensywnie pracują nad nowymi chipsetami, które będą wyposażone w modemy obsługujące nową technologię. Wśród nich jest również Samsung, który aktualnie pracuje nad chipsetem Exynos 9820 oraz układem radiowym 5G.

O projektach, nad którymi pracują giganci świata nowych technologi, dowiadujemy się czasami z dość ciekawych źródeł. Tym razem informacja tego typu pochodzi od pracownika Samsunga, który na swoim profilu zawodowym Linkedin pochwalił się projektami, nad którymi pracuje. Przy okazji dowiedzieliśmy się, nad jakimi projektami pracuje koreański gigant. Tajemniczy pracownik Samsunga dołączył do prac nad chipsetem Exynos 9810, który znajduje się w Galaxy S9, w lutym 2017 roku. Natomiast projekt Exynos 9820 znalazł się w analogicznym etapie rozwoju w styczniu obecnego roku. Dlatego też najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że chipset ten zostanie użyty dopiero w Galaxy S10, a Note 9 będzie posiadać Exynosa 9810. Ta sama osoba pracuje również nad firmware dla modemu 5G od maja zeszłego roku.

Samsung będzie jednym z niewielu producentów, który samodzielnie opracuje pierwsze smartfony 5G

Samsung ma jedną znaczącą przewagę nad Apple oraz pozostałymi producentami smartfonów z Androidem. Koreańczycy pracują nad technologią 5G na wielu płaszczyznach. Inżynierowie Samsunga pracują zarówno nad stacjami bazowymi 5G, jak i chipsetami dla urządzeń mobilnych. Inni producenci są uzależnieni od postępów prac Qualcomma oraz Intela. Jeszcze nie do końca wiadomo, jak będą wyglądać pierwsze urządzenia korzystające z nowej technologii. Dyrektor naczelny AT&T (jeden z największych operatorów w Stanach Zjednoczonych) jeszcze dwa miesiące temu uważał, że na początku zobaczymy routery 5G oraz modemy podłączane pod USB. Natomiast 2 tygodnie temu Qualcomm pokazał działający prototyp urządzenia wielkości smartfona, które jest wyposażone w modem 5G obsługujący pasmo milimetrowe 28 GHz. Z kolei Samsung, kilka dni później pochwalił się udanymi testami 5G, podczas których zostały użyte prototypowe wersje tabletów korzystające z nowej technologii.

Ostatnio pojawiły się w sieci plotki sugerujące, że Galaxy Note 9 będzie pierwszym smartfonem wyposażonym w modem 5G. Jednak jest to praktycznie niemożliwe. Być może pierwszym smartfonem obsługującym nową technologię będzie Galaxy S10. Na pewno zostanie on wyposażony w jeszcze szybszy modem LTE, ale mało kto spodziewa się smartfonów 5G w pierwszym kwartale 2019 roku. Dużo bardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że urządzenia 5G pojawią się w trzecim, a nawet czwartym kwartale przyszłego roku. Dlatego też podejrzewam, że smartfonem Samsunga z modemem 5G będzie Galaxy Note 10.

Źródło: 91mobiles

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.