Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych głosowała ostatnio nad nałożeniem rekordowej kary na Facebooka. Firma Marka Zuckerberga doigrała się za wyciek danych osobowych użytkowników do Cambridge Analytica. Jak donoszą dzienniki Wall Street Journal i Washington Post, które powołują się na anonimowe źródła, Komisja ustaliła karę w wysokości 5 mld dolarów.

W marcu zeszłego roku wyszło na jaw, że firma Cambridge Analytica pozyskała z Facebooka dane 87 milionów użytkowników. Sprawą zainteresowała się Federalna Komisja Handlu, która wszczęła w tej sprawie śledztwo. Cała afera była na tyle poważna, że Mark Zuckerberg był przesłuchiwany przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Ten ogromny wyciek danych był pretekstem do wielu dyskusji dotyczących etyki mediów społecznościowych. Wszystko wskazuje na to, że sprawa ta niedługo znajdzie swój finał. Informatorzy dwóch poważanych amerykańskich dzienników zgodnie twierdzą, że Komisja chce nałożyć na Facebooka karę w wysokości 5 miliardów dolarów. Ma być to największa w historii kara za tego typu przewinienie.

Facebook raczej nie odczuje skutków 5 mld dolarów kary

Jeszcze kilka miesięcy temu szef Facebooka szacował, że nałożona przez Komisję kara może wynosić od 3 do 5 mld dolarów. Wygląda na to, że Mark Zuckerberg nie będzie zaskoczony oficjalną decyzją w tej sprawie. Dodatkowo specjaliści zwracają uwagę na fakt, że kwota 5 mld dolarów jest wysoka, ale jedynie z perspektywy Federalnej Komisji Handlu. Dochód Facebooka za pierwszy kwartał tego roku wyniósł ponad 15 miliardów dolarów. Dlatego też mamy tutaj do czynienia z karą, która wynosi około 8% rocznych dochodów firmy.

Sprawa nie zaniepokoiła również inwestorów. Pierwsze informacje na ten temat ukazały się w piątek. Akcje firmy wzrosły tego dnia o 2%. Prawda jest taka, że każdy wiedział, że Facebook będzie musiał zapłacić karę za wyciek danych do Cambridge Analytica. Z kolei informacje opublikowane przez amerykańskie dzienniki potwierdziły, że jej wysokość będzie zgodna z poprzednimi przewidywaniami.

Facebook akcje

Źródło: The Wall Street Journal

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.