Polski Standard Płatności — operator platformy płatności BLIK — ogłosił dzisiaj początek współpracy z Mastercard. Dzięki temu system BLIK zostanie pozbawiony dwóch największych wad, którymi są: brak płatności zbliżeniowych oraz działanie jedynie na terenie Polski.

System płatności BLIK stał się bardzo powszechny, Osobiście korzystam z niego głównie do płatności online oraz wypłacania gotówki z bankomatu. Jednak przydaje się on również przy kasie w sklepie. Tutaj ewidentnie problemem jest brak wsparcia dla płatności zbliżeniowych. Na szczęście problem ten zostanie wyeliminowany w ramach ogłoszonego partnerstwa z Mastercard.

“Konsekwentnie rozwijamy system płatności mobilnych Blik, dziś w Polsce stał się on już powszechny. Użytkownicy kochają ten sposób płacenia oraz przekazywania pieniędzy. Właśnie rozpoczynamy nowy etap naszej historii, który przyniesie zupełnie nową jakość korzystania z Blika. Współpraca z Mastercard umożliwi nam znaczne przyśpieszenie dalszego rozwoju i przyniesie wiele korzyści wszystkim klientom banków, którzy dziś tak chętnie płacą Blikiem. System płatności mobilnych Blik powstał dzięki porozumieniu i współpracy największych banków. Teraz, dzięki współpracy z silnym, globalnym partnerem rozpoczyna nowy etap rozwoju” – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

BLIK będzie działać zbliżeniowo również za granicą

Obecnie, żeby skorzystać z BLIKa, trzeba przepiać z aplikacji kod zaakceptować transakcję na smartfonie. Jeśli chcemy zapłacić w ten sposób w sklepie, to proces ten nie jest zbyt wygodny i szybki. Dlatego też Polski Standard Płatności szykuje nam integrację BLIKa z systemem MDES (Mastercard Digital Enablement Service). Dzięki temu płatności zbliżeniowe będą inicjowane i uwierzytelniane bezpośrednio z poziomu aplikacji banku, który oferuje BLIKa. Z kolei technologia tokenizacji Mastercard, która umożliwia generowanie tokenów dla transakcji bezgotówkowych, pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa przy zachowaniu jak największej wygody użytkowania.

BLIK jest już dostępny w większości polski banków. Dzięki nowym funkcjom będzie on dostępny dla prawie 90% osób korzystających z usług bankowych. Pierwsze udostępnienie płatności zbliżeniowych nastąpi w ciągu dwóch najbliższych kwartałów.

Źródło: informacja prasowa

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.