Internet Rzeczy zbliża się do polskich miast. Coraz częściej mówi się o zastosowaniu technologi IoT to budowy systemu typu smart city, który usprawniłby funkcjonowanie aglomeracji miejskich. Pilotażowy projekt tego typu wystartuje jeszcze w tym roku we Wrocławiu. Za przedsięwzięciem stoi Grupa TAURON, która we współpracy z Ericssonem uruchomi system korzystający z technologi NB-IoT. Natomiast łączność radiowa zostanie zapewniona przez sieć LTE Plusa.

Czy zastanawialiście się może kiedyś nad tym, czym tak naprawdę jest Internet Rzeczy? Wiele osób uważa, że chodzi tutaj przede wszystkim o podłączenie do Internetu wszystkich urządzeń elektronicznych, w tym sprzętu AGD. Po części jest to prawda, jednak prawdziwe IoT (Internet of Things) sprowadza się zupełnie do czegoś innego. IoT, o którym myślą operatorzy oraz projektanci sieci 5G, sprowadza się do przeogromnej ilości urządzeń (głównie czujników) przesyłających różnego typu dane telemetryczne. Firmy energetyczne myślą o licznikach energii elektrycznej, których nie trzeba ręcznie sczytywać. Wodociągi z kolei bardzo chętnie korzystałyby z mierników zużycia wody. Natomiast władze miast, które borykają się z problemem smogu, chciałyby dysponować czujnikami jakości powietrza. Te i wiele innych pomysłów można sprowadzić do wspólnego mianownika, którym jest wizja systemu typu smart city. Na szczęście nie jest to jakaś wizja odległej przyszłości.

Wrocław może być pierwszym w Polsce miastem z systemem Smart City

Grupa TAURON uruchamia właśnie pierwszy w Polsce system IoT na skalę kilkusettysięcznego miasta. Z kolei za rozwiązania technologiczne odpowiada firma Ericsson, która ma doświadczenie w uruchamianiu pilotażowych sieci IoT. Tego typu technologia funkcjonuje już w holenderskim Tilburgu i amerykańskim Dallas. Testowana była ona na potrzeby rozwiązań związanych z zarządzaniem ruchem ulicznym oraz systemem pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska. Natomiast wrocławianie skorzystają z systemu, który pozwoli na bezpieczne i efektywne zarządzanie oświetleniem ulicznym, czy też szybkie znalezienie miejsca parkingowego. Ciekawie zapowiada się również aplikacja pokazująca jakość powietrza. Czujniki pomiarowe mają zostać umieszczone również we wrocławskich parkach, co pomoże mieszkańcom w wyborze najlepszego miejsca na wypoczynek.

Cały projekt będzie realizowany z użyciem technologi NB-IoT, która pozwala na podłączanie urządzeń IoT do Internetu za pośrednictwem stacji bazowych LTE. Za tą część przedsięwzięcia odpowiada Plus. Tym samym dowiedzieliśmy się, że już 3 polskich operatorów podjęło poważne kroki we wdrażaniu Internetu Rzeczy za pomocą sieci LTE. T-Mobile również zdecydował się na rozwiązania oparte o NB-IoT i ma na swoim koncie pierwszą rozpoczętą inwestycję. Mowa tutaj o systemie automatycznego odczytu ciepłomierzy dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. Z kolei Orange zadeklarowało wdrożenia IoT za pomocą LTE-M. Ciekawe czy Play również zainteresuje się tego typu projektami dla miast i przedsiębiorstw.

Źródło: TAURON, Ericsson

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.