Play stopniowo uniezależnia się od swoich partnerów roamingowych i zaczyna stawiać na zasięg swojej macierzystej sieci. Operator już wyłączył usługę roamingu krajowego w centrum Poznania. Podobny zabieg zostanie teraz przeprowadzony w Trójmieście. Play wyłączył w nim roaming na stacjach bazowych Orange.

Sieć Play składa się obecnie z 7124 stacji bazowych (dane na koniec pierwszego kwartału tego roku). Przy czym 121 z nich zostało uruchomionych od początku stycznia do końca marca. Na początku maja operator pochwalił się, że zasięg sieci LTE obejmuje już 97,6% populacji kraju. Natomiast stacje bazowe LTE-Advanced obejmują swoim zasięgiem 87,7% populacji. Z kolei 12,3% mieszkańców Polski znajduje się w zasięgu najbardziej zaawansowanych nadajników Play (agregacja 3 lub 4 pasm + 4×4 MIMO + 256 QAM + CloudAIR), które są określane mianem 5G Ready (czyli stacji bazowych gotowych na instalację oprogramowania wspierającego nową technologię). Jednak wygląda na to, że najlepszy zasięg Play ma w centrum Poznania oraz w Trójmieście, ponieważ to właśnie w tych miastach operator zdecydował się na całkowite wyłączenie roamingu krajowego.

Play w Trójmieście nie korzysta już z roamingu od Orange

Wczoraj o 10 rano operator wyłączył usługę roamingu krajowego na stacjach bazowych Orange. Oznacza to, że klienci Playa mogą dalej korzystać z sieci T-Mobile. Z kolei roaming od Plusa został już wyłączony mniej więcej w połowie bazy operatora. Warto pamiętać, że Play wypowiedział Grupie Cyfrowego Polsatu umowę na roaming krajowy. Obowiązuje ona do końca tego roku, ale wszystko wskazuje na to, że Play zamierza jak najszybszej wyłączyć roaming od Plusa wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe.

Jeśli korzystacie z sieci Play, to już dawno powinniście skonfigurować swojego smartfona pod automatyczny wybór operatora.

Play roaming

Źródło: Twitter (1), (2), (3)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.