Czyżby zbliżał się koniec zasięgu 4 sieci?

Nie ma co ukrywać, Play kiedyś miał bardzo słabą infrastrukturę i bez umów na roaming krajowy nowy operator nie miałby prawa bytu. Jednak sytuacja ta się stale poprawia. Niestety część klientów sieci Play ma na sztywno ustawiony roaming krajowy i nie mogą przez to skorzystać z pełnych możliwości, jakie daje im operator. Dlatego też Play postanowił ograniczyć prędkość transferu danych w ramach roamingu krajowego do 3 Mbit/s przy pobieraniu oraz 1 Mbit/s przy wysyłaniu.

W ramach przypomnienia. Sieć Play ma podpisane umowy z pozostałymi głównymi operatorami w naszym kraju (czyli T-Mobile, Orange i Plus) na tak zwany roaming krajowy.

Oznacza to, że gdy klient Play znajdzie się poza zasięgiem swojej macierzystej sieci, to automatycznie zostanie przełączony do stacji bazowej innego operatora. Oczywiście nie ponosi się przy tym żadnych dodatkowych opłat i możliwe jest korzystanie z wszystkich usług. Zatem działa zarówno Internet, połączenia głosowe, jak i SMSy i MMSy. W trakcie samej operacji przełączenia nie zostanie przerwane trwające połączenie głosowe ani nie przestanie wczytywać nam się strona Internetowa. Jest tylko jeden haczyk.

Play roaming

Roaming krajowy Play obejmuje tylko technologie 3G oraz 2G.

Umowy między operatorami nie dotyczą sieci 4G LTE. Zatem, żeby skorzystać z pełnych możliwości sieci Play, to należy w swoim telefonie ustawić automatyczny wybór operatora oraz LTE jako technologię preferowaną. Wtedy bez problemu będziecie mogli korzystać z szybkiego Internetu w swoich smartfonach, a gdy pojawi się problem z zasięgiem, to zostaniecie przerzuceni do sieci 3G innego z operatorów. Jednak gdy tylko będzie to możliwe, to telefon automatycznie połączy się z nadajnikiem LTE od Play, gdy tylko znajdzie się w jego zasięgu. Niestety, ale niektórzy klienci Play sami sobie szkodzą i na sztywno ustawili sobie roaming krajowy, żeby nie mieć “problemów ze słabym zasięgiem u Play”. Tak może i było kilka lat temu, ale teraz równie dobrze można przebywać w zasięgu 4G LTE.

Ograniczenie prędkości w roamingu krajowym Play naprawdę działa.

Dowiedziałem się o tym wczoraj, ale postanowiłem najpierw przetestować tę nowinę na własnej skórze. Akurat byłem wtedy na piwie (bezalkoholowym) na zatłoczonym wrocławskim rynku. Faktycznie, po wymuszeniu roamingu tester prędkości zatrzymywał się przy niecałych 3 Mbit/s. Jednak jest to wystarczająca prędkość, żeby komfortowo sprawdzić pocztę e-mail, posty na FB, porozmawiać przez ulubiony komunikator, czy też wrzucić fotę na Snapchat’a. Z moich wczorajszych obserwacji wywnioskowałem, że sieci 3G są strasznie przeciążone. Mam w telefonie drugą kartę SIM i tam bez żadnych ograniczeń, również rzadko zdarzało mi się osiągnąć wynik lepszy od 3 Mbit/s. Dopiero szybki transfer uzyskałem po przełączeniu telefonu do sieci 4G LTE.

SpeedTest Play roaming

Wbrew pozorom ograniczenie w roamingu dla 3G i 2G powinno poprawić jakość usług.

Jak już pisałem, w sieci pojawiła się tona hejtu na sieć Play za wprowadzone ograniczenia. Jednak powinniśmy pamiętać, że z roamingiem krajowym jest tak samo, jak z kołem dojazdowym w samochodzie. Powinniśmy korzystać z niego tylko w ostateczności. Na dojazdówce nie można jechać szybciej niż 80 km/h, ale jest to wystarczająca prędkość, żeby dotrzeć do najbliższej stacji wulkanizacyjnej. Tak samo 3 Mbit/s jest dla nas wystarczające, żeby korzystać ze swojego smartfona, kiedy nie znajdujemy się w zasięgu LTE. Więcej o prędkościach Internetu mobilnego w poszczególnych technologiach telefonii komórkowej przeczytacie w naszym porównaniu. Jeżeli chcecie, to taki sam eksperyment możecie przeprowadzić w swojej okolicy za pomocą naszej aplikacji.

SpeedTest

appstore

Przeczytaj również:

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.