Play zmienił swoje podejście do roamingu krajowego. Wcześniej operator deklarował, że do końca tego roku rozbuduje swoją sieć do 9500 nadajników, co pozwoli na zakończenie współpracy z Orange i T-Mobile. Tak się jednak nie stanie. Orange ogłosiło przedłużenie umowy z Play na świadczenie usługi roamingu krajowego.

Obecna umowa pomiędzy Play i Orange wygasa w tym miesiącu. Wcześniej operatorzy nie informowali o żadnych rozmowach dotyczących jej przedłużenia. Play wręcz otwarcie informował swoich klientów i inwestorów o rezygnacji z roamingu krajowego za pośrednictwem sieci “pomarańczowych” od początku drugiej połowy tego roku. Dodatkowo operator deklarował całkowite wyłączenie roamingu krajowego od początku stycznia 2022 roku. Data ta ma się zbiegać z wygaśnięciem umowy z T-Mobile i funkcjonowaniem 9500 własnych nadajników. Drugi z tych warunków raczej się spełni. Obecnie sieć Play składa się z 9 tysięcy stacji bazowych i pod tym względem jest większa od sieci Plusa. Jednak nie wiadomo, czy operator zdecyduje się na przedłużenie umowy na roaming krajowy z T-Mobile. Nic też nie wiadomo na temat prowadzenia w tej sprawie rozmów.

Negocjacje pomiędzy Play i Orange nt. roamingu krajowego były poufne

Zarząd Orange Polska 14 maja tego roku stwierdził, że informacja dotycząca negocjacji z Play ws. przedłużenia umowy na roaming krajowy jest informacją poufną. Przekazanie ich do opinii publicznej (czyli m.in. wszystkim inwestorom) mogłoby naruszyć interesy operatora.

Komunikat dotyczący warunków umowy jest krótki i zwięzły. W komunikacie spółki Orange Polska czytamy:

W dniu 7 czerwca 2021 r. Orange Polska oraz P4 (operator sieci Play) podpisały przedłużenie
umowy roamingu krajowego (obecna umowa wygasa w czerwcu 2021 r.). Współpraca będzie
kontynuowana w obecnej formule „take-or-pay”, która gwarantuje dodatkowy minimalny
przychód dla Orange Polska w wysokości 300 mln zł łącznie w latach 2021 – 2025. Umowa
dotyczy stosunkowo ograniczonego ruchu w porównaniu do ruchu generowanego przez
klientów własnych Orange Polska i posiada wbudowane mechanizmy kontroli w celu
zapewnienia odpowiedniej jakości usług.

Dla inwestorów oznacza on, że Orange zapewniło sobie przynajmniej 300 mln zł dodatkowego przychodu. Kwota ta jest rozdzielona pomiędzy lata 2021 – 2025. Dla klientów Play przedłużenie umowy oznacza, że nie muszą obawiać się braku zasięgu w miejscach, gdzie macierzysta sieć ich operatora ma jeszcze problemy. Z kolei klienci Orange nie powinni martwić się, że klienci Play zapchają im sieć. Orange korzysta z mechanizmów kontroli, które utrzymują poziom ruchu pochodzącego z roamingu krajowego na niskim poziomie. Z kolei Play ogranicza prędkość pobierania danych w roamingu krajowym do 3 Mb/s.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.