Rok temu Play rozpoczął testy związane z wyłączaniem roamingu krajowego na ograniczonym obszarze. Na początku operator wyłączył roaming od Orange w centrum Poznania. Dziś Play funkcjonuje już w 28 miastach, gdzie nie działa usługa roamingu krajowego do sieci przynajmniej jednego z partnerów. Dla operatora są to konkretne oszczędności, a dla klientów ruch ten oznacza poprawę jakości usług.

Jeszcze kilka lat temu Play prowadził aktywną kampanię reklamową, która podkreślała zalety usługi roamingu krajowego. Dzięki temu operator mógł się pochwalić zasięgiem 4 sieci. Dziś “fioletowym” zależy bardziej na tym, żeby klienci korzystali z rodzimej infrastruktury. Aktualnie składa się ona z 7 613 stacji bazowych, z czego 610 z nich zostało uruchomionych w tym roku. Według zapewnień operatora w zasięgu macierzystej sieci LTE znajduje się obecnie 98,4% populacji kraju. Dzięki temu Play mógł sobie pozwolić na wyłączenie usługi roamingu krajowego przynajmniej od jednego z partnerów na ternie 28 miast. Przy czym w centrum Poznania oraz w całym Bielsku-Białej i okolicznych miastach operator zdecydował się na całkowite wyłączenie roamingu krajowego. Resztę miejsc pokazuje poniższa mapa.

Play roaming krajowy

Mniej roamingu krajowego w Play to dobra informacja

To nie przypadek, że operator podał informację o ograniczaniu roamingu krajowego w raporcie przedstawiającym wyniki finansowe za ostatni kwartał. Stopniowe wyłączanie tej usługi oznacza dla inwestorów to, że Play ogranicza wydatki związane z opłatami roamingowymi. Do tego robi to tam, gdzie przynosi to największe zyski. W ten sposób operatorowi udało przekierować się 66% roamingowego ruchu do własnej sieci. Oczywiście liczba ta odnosi się do ruchu generowanego na terenie wspomnianych 28 miast, a nie całego kraju.

Jeśli chodzi o łączny ruch pakietowy generowany w ramach roamingu krajowego, to operatorowi udało się zredukować go o 42% względem poprzedniego roku. W przypadku połączeń głosowych redukcja wyniosła 28%.

Do końca tego roku Play wyłączy na terenie całej Polski roaming w sieci Plus. Z kolei do końca 2021 roku operator zamierza całkowicie zrezygnować z usługi roamingu krajowego. Dlatego, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, powinniście włączyć w swoich smartfonach automatyczny wybór sieci.

Play roaming

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.