Play przymierza się do przyspieszenia swojego Internetu mobilnego LTE i chce to zrobić w dość ciekawy sposób. Wczoraj spółka poinformowała o tym, że UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) przyznało jej rezerwacje na częstotliwości z pasma 3700 MHz. Mowa tutaj o ciągłej rezerwacji na aż 28 MHz, co może faktycznie wprowadzić zamieszanie na rynku Internetu mobilnego w Polsce. Jednak adaptacja pasma 3700 MHz na te potrzeby nie będzie prosta.

Decyzje Prezesa UKE wejdą w życie 1 października tego roku. Od tego dnia Play Communications stanie się podmiotem dysponującym częstotliwościami w zakresach 3701 – 3715 MHz oraz 3715 – 3729 MHz. Aktualnie prawo do nich należy do spółki Softnet Group, której aktualnie Play Communications jest jedynym udziałowcem. Tak to już właśnie jest. Niektóre firmy są kupowane tylko ze względu na patenty, a inne z powodu posiadanych częstotliwości. Rezerwacje zostały wydane na okres do 29 grudnia 2019 r.

Play użyje pasma 3700 MHz do budowy sieci 4G LTE, a później 5G.

Już pewnie się domyślacie, jaki jest główny problem pasma 3700 MHz. Fale radiowe o wyższej częstotliwości ulegają większemu tłumieniu oraz mają problem z penetracją ścian budynków. Dlatego też stacje bazowe Play pracujące w nowym paśmie będą charakteryzować się dość niewielkim zasięgiem. Jednak nada się ono idealnie do świadczenia usługi domowego Internetu LTE, gdzie klient może sobie zainstalować antenę zewnętrzną o dużym zysku. Tutaj powinien się właśnie dobrze sprawdzić box Huawei, który aktualnie testuje Play. Huawei B2338-168 wspiera technologię obie technologie LTE, tj. TDD (Time Division Duplex) i FDD (Frequency Division Duplex), oraz band 43, czyli właśnie pasmo 3700 MHz, które jest dla LTE pasmem TDD. Technika TDD tym różnie się od FDD, że przesył pakietów w obu kierunkach (tj. download i upload) odbywa się na tej samej częstotliwości, ale w innych szczelinach czasowych. Operator ma również do wyboru ile szczelin czasowych może być użyte na pobieranie danych, a ile na wysyłanie.

Aktualnie pasmo 3700 MHz używane jest w Polsce do świadczenia usługi dostępu Internetu za pomocą technologi WiMAX. Rezerwacje na te częstotliwości posiadają T-Mobile oraz Netia, ale usługa ta nie jest zbyt popularna. WiMAX miał zrewolucjonizować rynek dostawców Internetu, ale tak się nie stało. Technologia ta nie wytrzymała starcia z LTE, które co prawda jest droższe w budowie, ale daje większe możliwości. T-Mobile już zdecydowało o zakończeniu świadczenia usług w oparciu o technologię WiMAX. Dlatego też operator nie przedłuża obecnych ani nie zawiera nowych umów na usługę Internet Stacjonarny świadczonej w technologii WiMAX. Zapewne jak tylko będzie to możliwe, T-Mobile również zdecyduje się na użycie pasma 3700 MHz w technologi LTE oraz 5G.

Źródło: PAP Biznes

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.