Play cały czas stara się usprawnić swoją infrastrukturę LTE i ma jeszcze dużo do zrobienia. Aktualnie Internet mobilny LTE od Play dociera do 92,6% populacji naszego kraju. Jednak na wielu obszarach klienci sieci Play narzekają na słaby zasięg. Dlatego operator zaczął testować box firmy Huawei, który ma być lekarstwem na słabe osiągi. Jednak nie jest to wzmacniacz sygnału, jak niektórzy twierdzą.

Nowa zabawka, którą testuje Play nazywa się Huawei B2338-168. Jest to zewnętrzne CPE (Customer-Premises Equipment), czyli dosłownie urządzenie montowane na posiadłości abonenta. W wielkim uproszczeniu jest to zewnętrzny modem LTE, który za pomocą skrętki Ethernet podłącza się do routera Wi-Fi znajdującego się w mieszkaniu. Rozwiązanie to jest dużo lepsze od zwykłych modemów LTE oferowanych przez Play, które posiadają zintegrowane anteny. Wyglądają one bardzo ładnie, ale odbierają dużo słabszy sygnał.

Box Huawei oferowany przez Play posiada antenę kierunkową LTE.

Huawei B2338-168 jest tak naprawdę routerem LTE Advanced, który jest zintegrowany z anteną panelową i przystosowany do montażu na zewnątrz budynków. Dzięki temu klienci Play uzyskają szybszy Internet w swoich domach. Do zestawu dołączony jest również router Wi-Fi, który łączy się z zewnętrznym urządzeniem za pośrednictwem skrętki. Aktualnie Play prowadzi testy nowego urządzenia w wybranych miejscowościach, gdzie ich sygnał LTE jest słaby. Aktualnie pracuje ono jako urządzenie kategorii 4, czyli maksymalne prędkości pobierania danych to:

  • 150 Mbit/s w paśmie 7 (2600 MHz),
  • 75 Mbit/s w pasmach 1 (2100 MHz) i 3 (1800 MHz),
  • 32 Mbit/s w paśmie 20 (800 MHz).

Przy czym przed komercyjnym wdrożeniem nowej usługi, Play zamierza udostępnić box Huawei kategorii 6, które obsługuje agregację nośnych. Oczywiście w praktyce prędkości będą dużo niższe.

box Huawei

Źródło: Play

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.