Polscy operatorzy cały czas modernizują swoje sieci mobilne. Orange ostatnio inwestuje w tzw. refarming pasma 2100 MHz. Operator uruchomił już sieć LTE na częstotliwościach 2100 MHz na 4,5 tys. stacji bazowych. Wcześniej w paśmie tym działała jedynie sieć 3G.

Pasmo 2100 MHz było początkowo gospodarowane z myślą o systemie 3G UMTS. Operatorzy z całego świata zapłacili za nie ogromne kwoty. Dlatego, kiedy specyfikowano standard sieci 4G LTE, to od razu pomyślano, żeby mógł on pracować na każdym ze znanych wtedy pasm częstotliwości. Nic dziwnego, że większość operatorów zdecydowała się na refarming tego zakresu częstotliwości. Orange Polska dysponuje rezerwacją częstotliwości w paśmie 2100 MHz na blok 2x 15 MHz. Aktualnie 5 MHz wykorzystywane jest przez sieć 3G. Natomiast w kanale o szerokości 10 MHz funkcjonuje już szybsza sieć 4G LTE. Operator pochwalił się niedawno, że posiada niemalże 4,5 tys. stacji bazowych pracujących w takiej właśnie konfiguracji.

Orange przepuszcza przez sieć 4G LTE już 90% transferu danych

Z kolei technologia VoLTE sprawia, że LTE używane już również do realizacji połączeń głosowych. Dlatego operatorzy mogą stopniowo ograniczać zasoby przeznaczane na sieci działające w starszej technologi. Co prawda VoLTE w sieci Orange nie działa jeszcze na smartfonach wszystkich najważniejszych producentach. Jednak operator zauważa coraz większe znaczenie połączeń przechodzących przez sieć 4G LTE.

Początkowo operator przeprowadzał refarming pasma 2100 MHz głównie nad morzem. Później prace były kontynuowane także w innych regionach Polski. Aktualnie 4G LTE w paśmie 2100 MHz działa już między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu Trójmieście, Krakowie, Szczecinie, Olsztynie, na Śląsku oraz w okolicach tych miast.

Dzięki refarmingowi pasma 2100 MHz, LTE od Orange przyspieszyło również w następujących miejscowościach:

  • Mazury: Ełk, Kalinowo, Prostki, Giżycko, Węgorzewo, Kruklanki, Gołdap, Dubeninki, Mrągowo, Mikołajki, Piecki, Olecko, Pisz, Orzysz, Ruciane Nida, Biała Piska.
  • Małopolska i Śląsk: Myślenice, Lubień, Oświęcim, Andrychów, Kalwaria, Wadowice
  • Lubuskie i Wielkopolska : Sława, Wschowa, Przemęt, Leszno, Gostyń, Kościan, Rawicz, Włoszakowice, Czempiń.
  • Dolnośląskie: Szklarska Poręba, Oleśnica, Jelcz-Laskowice, Oława, Długołęka,
  • Mazowsze: Mińsk Mazowiecki, Celestynów, Tarczyn, Jabłonna, Siedlce, Maków Mazowiecki, Ostrów Mazowiecka.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.