Trudno sobie wyobrazić trudniejsze miejsce do budowy sieci komórkowej niż metro. Warszawiacy mogą korzystać w metrze z zasięgu 4 polskich operatorów od 2016 roku. Jednak do tej pory nikt z nich nie oferował agregacji pasm częstotliwości. Teraz zmieniło to Orange.

Budowa sieci komórkowe w metrze nie należy do łatwych zadań. Z kolei inwestycja realizowana w warszawskim metrze ciągnęła się latami. Wszystko zaczęło się od Playa, który w 2011 roku zaoferował zasięg swojej sieci na całej pierwszej linii metra. Później pozostali 3 operatorzy postanowili połączyć siły i zbudować wspólną infrastrukturę. Niestety budowa kolejnych stacji bazowych przeciągała się, ponieważ technicy mogli pracować jedynie 2,5 godziny w ciągu doby. Pracownicy metra ze szwajcarską precyzją pilnowali godzin, w których mogli pracować podwykonawcy operatorów. Jednak budowa sieci to dopiero pierwszy krok. Operatory muszą mieć również możliwość modernizacji swoich sieci.

Klienci Orange powinni zauważyć poprawę prędkości mobilnego internetu w warszawskim metrze. Operator poinformował właśnie, że jako pierwszy uruchomił agregację pasm dla sieci LTE na pierwszej linii metra.

Orange uruchomił w metrze po jednej nowej nośnej dla sieci 3G i 4G

Z agregacji pasm częstotliwości skorzystają nie tylko klienci wyposażeni w odpowiednie smartfony. Oczywiście to oni zaważą największy wzrost prędkości i skrócenie czasu potrzebnego na załadowanie stron internetowych. Jednak dzięki temu, że osoby korzystające z agregacji częstotliwości będą pobierać dane szybciej, pozostali szybciej otrzymają zwolnione zasoby.

Orange uruchomiło w pierwszej linii metra dla sieci 4G LTE pasmo 2100 MHz, które było wcześniej używane przez sieć 3G. Częstotliwość ta odpowiada za przesył 90% całego transferu danych, więc jej refarming zwiększy pojemność sieci. Dodatkowo Orange uruchomiło drugą nośną 3G w paśmie 900 MHz, co przełoży się na poprawę jakości rozmów głosowych.

Przy okazji operator podzielił się kilkoma ciekawostkami na temat tego, jak warszawiacy korzystają ze smartfonów w metrze:

  • największy ruch w sieci komórkowej Orange widoczny jest na stacji Politechnika,
  • na kolejnych miejscach są stacje Centrum, Pole Mokotowskie oraz Dworzec Gdański,
  • godziny szczytu w sieci obsługującej metro widoczne są między 8 a 9 oraz 16 a 17 w dni robocze,
  • w weekendy nie widać większych wzrostów natężenia ruchu o tych godzinach.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.