Podczas codziennego użytkowania komputera stacjonarnego lub przenośnego szczególną uwagę zwracamy na jego wydajność. Zależy nam na tym, aby szybko się uruchamiał, nie miał problemów podczas przeglądania internetu i dawał sobie radę w grach komputerowych. Co zrobić, gdy wydajność naszego urządzenia spadnie? W tym zestawieniu przyjrzymy się programom do optymalizacji komputera pracującego pod kontrolą Microsoft Windows.

Glary Utilities

Zestawienie zaczynamy od niezwykle popularnego wśród internautów, darmowego programu do optymalizacji systemu Windows. Glary Utilities pozwoli na łatwe dostosowanie wszystkich najważniejszy ustawień naszego komputera, w tym na optymalizację procesu autostartu, oczyszczenie dysków ze zbędnych plików, dostosowanie zużycia zasobów pamięci operacyjnej RAM oraz uporządkowanie i usunięcie zbędnych wpisów w rejestrze systemu Windows. Ponadto wśród zaawansowanych funkcji programu Glary Utilities znajdziemy zakładkę wyświetlającą listę nieaktualnych wersji programów zainstalowanych na naszym komputerze. Opcje ta jest niezwykle przydatna, ponieważ aktualność narzędzi wykorzystywanych na naszym komputerze znacząco wpływa na wydajność urządzenia i jego bezpieczeństwo. Okno główne aplikacji pokazuje wiele przydatnych informacji, w tym całkowity czas uruchamiania systemu operacyjnego. Użytkownicy z całą pewnością docenią fakt, że ten będący do pobrania za darmo program do optymalizacji komputera z systemem Microsoft Windows posiada łatwe do opanowania menu graficzne w języku polskim.

AVG TuneUp

Firma AVG kojarzona jest głównie z programami antywirusowymi. W swojej ofercie posiada również wydajne narzędzie do optymalizowania systemu operacyjnego Windows. Program AVG TuneUp raz w tygodniu przeprowadza dokładną analizę naszego komputera, wyszukując problemy z jego wydajnością. Narzędzie w sposób automatyczny zoptymalizuje ustawienia pamięci operacyjnej, usunie pliki śledzące oraz sporządzi raport o plikach, które mogą spowalniać system Windows. Wśród opcji programu AVG TuneUp znajdziemy także możliwość uruchomienia defragmentacji dysku SSD lub HDD oraz zaawansowany panel pozwalający na usuwanie niewykorzystywanych przez nas narzędzi i programów oraz oprogramowania typu adware i bloatware. Tryb uśpienia w AVG TuneUp pozwala natomiast na wykrycie nieużywanych przez nas procesów spowalniających wydajność komputera i czasowe wyłączenie ich. AVG TuneUp dostępny jest do pobrania w darmowej, miesięcznej wersji testowej. Licencja na rok dla wielu urządzeń to koszt niespełna 50 dolarów amerykańskich.

Avast Cleanup

Kolejny program oferowany przez firmę znaną z narzędzi do walki z wirusami. Avast Cleanup to udostępniane już od ponad 15 lat rozwiązanie pozwalające na zoptymalizowanie komputera z systemem Windows. Program pozwala na usunięcie zbędnych plików z dysku SSD lub HDD oraz na pozbycie się zbędnych wpisów w rejestrze systemowym. Ponadto wśród funkcji Avast Cleanup znajdziemy także możliwość usunięcia niechcianych wtyczek i pasków narzędzi z naszych przeglądarek internetowych oraz pozbędziemy się plików śledzących. Użytkownicy docenią również fakt, że za pomocą Avast Cleanup będziemy mogli naprawić problemy z innymi programami oraz wyszukamy najświeższe aktualizacje do użytkowanych przez nas narzędzi. Twórcy tego narzędzia do optymalizacji komputera wyposażyli je również w moduł usuwający stare punty przywracania systemu operacyjnego, które potrafią niekiedy zajmować nawet połowę przestrzeni dyskowej używanych przez nas nośników. Avast Cleanup pobierzemy za darmo w miesięcznej wersji testowej. Roczna licencja tego narzędzia to koszt niespełna 120 złotych.

Razer Game Booster

Kolejnym polecanym narzędziem do optymalizacji komputera jest Razer Game Booster. Program ten dedykowany jest graczom i pozwala na odpowiednie dostosowanie najważniejszych ustawień naszego komputera pod kątem gier komputerowych. Użytkownicy z całą pewnością docenią fakt, że Razer Game Booster pozwala na defragmentację dysku HDD i nośników SSD, a wśród jego funkcji znajdziemy możliwość zamknięcia niewykorzystywanych procesów, które znaczącą spowalniają pamięć operacyjną RAM. Razer Game Booster charakteryzuje się niezwykle intuicyjnym interfejsem graficznym oraz mnogością przydatnych nie tylko dla zapalonych graczy funkcji. Za jego pomocą możemy wykonać pełną diagnozę komputera, pobrać aktualne sterowniki dla poszczególnych podzespołów naszego komputera oraz przetestować wydajność karty graficznej, procesora i pamięci operacyjnej RAM. Program do optymalizacji komputera Razer Game Booster dostępny jest do pobrania za darmo.

Advanced SystemCare Pro

Zestawienie zamykamy niezwykle wydajnym narzędziem oferowanym przez firmę IObit. Program Advanced SystemCare Pro pozwala na przeprowadzanie tak zwanego „głębokiego czyszczenia rejestru”. Funkcja ta pozwala na dokładne usunięcie bezużytecznych oraz nieprawidłowych wpisów w rejestrze systemu Microsoft Windows. Ponadto narzędzie to pozwoli na zoptymalizowanie wszystkich najważniejszych ustawień wykorzystywanej przez nas przeglądarki internetowej, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się szybszym ładowaniem stron i wydajniejszą jej pracą. Zaawansowany moduł ochrony bezpieczeństwa w sieci pozwoli na automatyczne usuwanie wszystkich plików śledzących, pobieranych na nasz komputer podczas przeglądania internetu. Za pomocą Advanced SystemCare Pro dostosujemy również ustawienia pamięci operacyjnej RAM oraz zoptymalizujemy proces autostartu i określimy automatycznie uruchamiane programy. Roczna licencja na trzy komputery programu Advanced SystemCare Pro to koszt niespełna 20 dolarów amerykańskich.