Rozbudowa sieci komórkowej wiąże się z instalacją coraz to nowszych rozwiązań, które zwiększają jej pojemność i przepustowość. Orange rozbudowało właśnie swoją infrastrukturę w rejonach turystycznym, co wiązało z uruchomieniem nowych warstw LTE na dotychczasowych stacjach bazowych. Oprócz tego operator zamontował na dwóch stacjach bazowych nowatorskie anteny Vega, które są przystosowane do specyfiki Półwyspu Helskiego.

Orange, jak co roku, również teraz przygotowuje się na zwiększone obciążenie sieci komórkowej w miejscowościach turystycznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o miejscowości nad Morzem Bałtyckim, w górach i nad jeziorami. Operator uruchamia w tym celu nowe stacje bazowe (zarówno klasyczne, jak i tymczasowe), dokłada warstwy LTE na dotychczasowych obiektach oraz prowadzi refarming częstotliwości. W tym roku sprowadziło się to do uruchomienia 13 nowych stacji bazowych oraz 17 tymczasowych stacji mobilnych. Oprócz tego Orange dołożył na swoich obiektach dodatkowe 183 warstwy LTE i ukończył refarming w paśmie 2100 MHz w 72 rejonach turystycznych. Jednak od strony technicznej najciekawszy jest zabieg zastosowany na Półwyspie Helskim. Pojawiły tam się nowe anteny, które mają wiązki dostosowane do pracy w tym specyficznym rejonie naszego kraju.

Orange stosuje na Półwyspie Helskim nowatorskie anteny Vega, co ma spory sens

Klasyczne stacje bazowe korzystają z anten sektorowych. Są to specyficzne prostokątne konstrukcje, które charakteryzują się wąską i kierunkową wiązką promieniowania w płaszczyźnie poziomej oraz szeroką wiązką w płaszczyźnie poziomej. Operatorzy zazwyczaj dzielą obszar obsługiwany przez pojedynczą stację na 3 sektory, co wymaka stosowania anten z wiązkami o szerokości 120°. Czasami liczba sektorów jest większa. Z kolei wraz ze wzrostem liczby sektorów trzeba stosować anteny z coraz to węższymi wiązkami.

Orange Vega

Orange zdecydowało się na użycie na Półwyspie Helskim anten Vega (Very High Gain Antenna), których wiązki promieniowania są wąskie w obu płaszczyznach. Dzięki temu oferują one dużo większy zasięg i minimalizują ilość energii, która “idzie na boki”. W przypadku Półwyspu Helskiego operatorom opłaca się koncentrowanie energii wzdłuż terenu, gdzie znajdują się użytkownicy sieci. Dodatkowo odpowiednie wycelowanie anteny Vega pozwala na zapewnianie zasięgu tam, gdzie klasyczne rozwiązania wymagałyby stosowania dodatkowych stacji bazowych.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.