Ruch w sieciach komórkowych odzwierciedla zachowania i nawyki klientów operatorów. Latem mamy do czynienia z okresem wakacyjnym, a to oznacza, że duża część mieszkańców Polski wybierze się nad morze, w góry lub na Mazury. Dobrze zdaje sobie z tego sprawę Orange, który właśnie dozbroił 200 stacji bazowych LTE w miejscowościach wypoczynkowych oraz dorzucił dodatkowo 10 stacji mobilnych.

Operatorzy każdego roku zwiększają pojemność swoich sieci w miejscowościach nadmorskich oraz innych miejscach turystycznych. Jednak instalacja nowej stacji bazowej, która będzie eksploatowana tylko przez kilka miesięcy w ciągu całego roku, nie jest opłacalną inwestycją. Dlatego Orange korzysta z mobilnych stacji bazowych, które może rozmieszczać w zależności od potrzeb w różnych miejscach. Jedna z nich wspomagała ostatnio sieć NetWorkS!, która obsługiwała Orange Warsaw Festival. Jednak impreza ta odbywała się w dużym mieście, więc operator nie miał problemów z doprowadzeniem do niej zasilania oraz ustawieniem linii radiowej. Nie zawsze jest tak łatwo. Aktualnie Orange ulokował przed tegorocznymi wakacjami 10 mobilnych stacji bazowych na terenie całego kraju. Z czego 6 z nich znajduje się w miejscowościach nadmorskich. Ciekawym rozwiązaniem jest instalacja jednej z nich przy bramkach na autostradzie A1. Pozostałe znajdziecie na poniższej mapie. Spostrzegawczy czytelnicy zauważą na niej 9 kropek, ale jest to złudzenie. W północno-zachodniej części mapy znajdują się 2 kropki, które na siebie zachodzą.

Mobilne stacje bazowe Orange

Orange rozbudowało 200 stacji bazowych w klastrach turystycznych

Sieci operatorów komórkowych podzielone są na tzw. klastry, które składają się z grup stacji bazowych. Dzięki temu operator może dokładniej analizować zachowanie sieci i reagować z wyprzedzeniem na pojawiające się problemy. Przykładowo analiza trendu ruchu generowanego przez klastry turystyczne pokazuje, że należy zmodernizować znajdujące się w nich stacje bazowe. W tym roku Orange zdecydowało się na instalację 241 systemów, które pracują na częstotliwościach 4G z pasm 800, 1800, 2100 i 2600 MHz. Modernizacje przeprowadzono na 200 stacjach, co przekłada się na dołożenie średnio 1,2 systemu na stacje.

klastry turystyczne Orange

Większa ilość systemów LTE przekłada się na możliwość skorzystania z technologii agregacji pasm, która pozwala na skorzystanie z szybkiego Internetu mobilnego. Niektóre stacje bazowe Orange agregują wszystkie 4 pasma operatora, co pozwala na osiągnięcie prędkości pobierania danych na poziomie 400 Mbit/s. Oczywiście jest to teoretyczna wartość maksymalna, którą można osiągnąć będąc jedynym aktywnym użytkownikiem danego sektora i znajdując się blisko stacji bazowej.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.