Raporty kwartalne z działalności operatorów są źródłem interesujących informacji dotyczących stanu rozbudowy sieci mobilnych. Znajdziemy w nich m.in. dane dotyczące liczby stacji bazowych, aktualnych zasięgów oraz ostatnich inwestycji. Okazuje się, że w przypadku sieci Play, operator ma już 40% nadajników zmodernizowanych do standardu 5G Ready, który oferuje prędkość pobierania danych do 900 Mbit/s.

Aktualne działania polskich operatorów można sprowadzić do następujących inwestycji:

  • uruchamianie stacji bazowych w nowych lokalizacjach,
  • rozbudowa nadajników LTE o nowe pasma oraz zwiększenie przepustowości łącza dosyłowego,
  • modernizacja masztów LTE w celu uruchomienia na nich sieci 5G na obecnie posiadanych częstotliwościach,
  • przygotowania do wdrożenia sieci 5G zarówno na dotychczasowych, jak i nowych (tj. w paśmie 3,6 GHz) częstotliwościach.

W przypadku sieci Play rozbudowa możliwości obecnej sieci LTE oznacza w dużej mierze modernizację obecnych stacji bazowych do standardu 5G Ready. Dla przypomnienia, operator przez termin 5G Ready rozumie stacje bazowe LTE:

  • wyposażone w anteny 4×4 MIMO,
  • oferujące agregację 3 lub 4 pasm częstotliwości,
  • obsługujące modulację 256 QAM,
  • posiadające synchronizację fazy,
  • wyposażone w technologię Cloud AIR pozwalająca na dynamiczne współdzielenie pasma pomiędzy 2-ma technologiami (np. LTE i GSM).

40% stacji bazowych Play oferuje prędkość do 900 Mbit/s

Według zapewnień operatora stacje bazowe 5G Ready umożliwiają pobieranie danych z maksymalną prędkością do 900 Mbit/s. Na koniec marca tego roku operator posiadał 3165 stacji bazowej spełniających wymienione wymagania techniczne, co stanowi 40% całej sieci. Wartość ta przekłada się na zasięg obejmujący 51% populacji kraju.

Play 5G Ready Q1 2020

Przy czym w praktyce wyniki testów wskazują na prędkości na poziomie 600 Mbit/s.

5G Ready SpeedTest
Wynik jednego z pierwszych testów 5G Ready w Play (źródło)

Prędkość pobierania danych zależy również od możliwości urządzeń, z których korzystają klienci.

testy Play 5g ready

Ponad 500 stacji technicznie gotowych na faktyczne 5G w paśmie 2100 MHz

Oprócz zwiększenia przepływności na obecnych stacjach LTE, Play szykuje się również do komercyjnego uruchomienia usług 5G w paśmie 2100 MHz. Na koniec marca operator miał już pod ten cel przygotowanych technicznie 500 stacji bazowych. Przy czym z samych pozwoleń radiowych wydanych przez UKE wynika, że Play może już nadawać sygnał 5G w paśmie 2100 MHz z 824 masztów. Przy czym nie każdy z nich musi już teraz być wyposażony w odpowiedni sprzęt.

Play 5G Q1 2020

Istotne jest również to, że Play inwestuje w doprowadzenie łączy światłowodowych. W pierwszym kwartale operator zmodernizował w ten sposób 88 stacji bazowych. Przy czym obecnie tego typu inwestycję prowadzi na terenie Warszawy i Trójmiasta.

Niestety sytuacja związana z koronawirusem ma również negatywny wpływ na rozbudowę sieci mobilnych. W ciągu pierwszych 3 miesięcy tego roku operator uruchomił 97 nowych masztów. Jednak oprócz tego Play ma gotowych jeszcze 126 instalacji, które nie mogły zostać włączone przez restrykcje wynikające ze stanu zagrożenia epidemicznego.

Play koronawirus Q1 2020

W przesłanej informacji prasowej Jean Marc Harion, Prezes P4, skomentował obecną sytuację związaną z wdrażaniem sieci 5G w Polsce:

“(…) uważnie śledzimy ostatnie wydarzenia dotyczące aukcji częstotliwości 5G w paśmie C, która miała się rozpocząć pod koniec kwietnia, i w której weźmiemy udział gdy się odbędzie. W międzyczasie kontynuujemy wdrażanie standardu 5G Ready oraz 5G wykorzystujące częstotliwość 2,1 GHz. Play jest gotowy na 5G i będziemy kontynuować realizację naszych ambicje związanych z tą technologią gdy urządzenia klienckie 5G będą dostępne w Polsce.”

Aktualna wersja rozporządzenia określanego mianem Tarczy Antykryzysowej 3.0 zawiera zapisy skutkujące anulowaniem aukcji częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Nie jest znany również los Prezesa UKE. Wczoraj komisja senacka wykreśliła z projektu ustawy zapisy dotyczące jego odwołania oraz zmiany w procesie powoływania nowej osoby na to stanowisko. Jednak Sejm może te poprawki odrzucić i przywrócić wcześniejsze zapisy.

Źródło: Play Communications

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.