Świat gier mobilnych się rozrasta. Po sukcesie, jaki osiągnęło Niantic ze swoimi Pokemonami jestem w stanie stwierdzić, że ludzie grają więcej na urządzeniach mobilnych niż na konsolach.

Zestaw gier także jest duży, chociaż co fajniejsze, to kosztują. Nie dziwi więc, że fanów gier mobilnych cieszą niesamowicie wszelkiego rodzaju promocje. Na takie można załapać się z Humble Bundle, które oferuje zestawy świetnych gier planszowych już od 1 dolara.

Z gry z Humble Bundle płacimy, ile chcemy.

Oczywiście i tutaj działa złota zasada biznesu: “Im więcej dasz, tym więcej dostaniesz”. Nie musimy jednak przepłacać. Paczki podzielone są na progi cenowe i oczywiście w progu droższym mamy cały pakiet z tego tańszego plus jakieś kolejne gierki. Gry są do kupienia na platformę Android. Nie słyszałem o tym, aby można było je zamówić na iOS, a co dopiero na Windows Mobile (czy jak to się tam nazywa). Naszą wpłatę możemy swobodnie rozdzielić pomiędzy twórców gier, organizatorów akcji i organizacje charytatywne. Jak wyglądają zatem progi:

Humble Mobile Bundle – od 1$

  • Carcassonne
  • Scotland Yard

Humble Mobile Bundle – od 3$

  • Splendor
  • Catan
  • THE aMAZEing Labyrinth
  • Ukryte gry

Humble Mobile Bundle – od 5$Ticket To Ride

  • San Juan
  • Galaxy Trucker

Jak wyglądają poszczególne gry? Zacznijmy może od tytułu Scotland Yard.

To gierka, w której grający kontroluje Pana X, który jest (nie ukrywajmy) przestępcą. Cała reszta to banda detektywów. Każda osoba grająca może poruszać się po planszy wyłącznie zaznaczonymi trasami. Są oczywiście różne środki transportu jak metro, czy taksówki. Dzięki temu pokonujemy większe lub mniejsze odległości. Pan X ma pewien bonus i może dodatkowo pływać po Tamizie. Na planszy cały czas widzimy, gdzie znajdują się detektywi oraz jakim środkiem transportu porusza się Pan X.

Kolejną gierką jest Carcassone. Jest to gratka dla fanów strategii turowych.

Chodzi w niej o rozbudowanie swojego królestwa. Patrząc na nią, poczułem się trochę, jakbym oglądał Heroes of Might and Magic w pierwszej wersji. Osoba grająca może budować sobie miasta, drogi i to właśnie za to otrzymuje punkty. To, co mnie urzekło, to system zliczania punktów. Weźcie pod uwagę, że w przypadku wersji planszowej trzeba to robić samemu, a tutaj robi to za nas urządzenie, a my możemy oddać się przyjemności grania. Ograniczone staje się też ryzyko oszukiwania, ponieważ mechanizm w grach jest z natury uczciwy. Nie to, co koledzy gracze przy stole.

Teraz przyszła pora na nieco droższe tytuły. Zacznijmy może od gry Catan.

Catan może się wydać gra podobną do Carcassone, bo oto znów mamy grę, w której chodzi o rozbudowę naszego królestwa. No cóż. Gracze nie od dziś lubują się w strategiach turowych. Sam byłem ich fanem w czasach młodości. W Catan jednak musimy zarządzać swoimi surowcami. Gra zaprojektowana jest tak, że dobrze widziane jest wykonywanie rozsądnych kroków. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów za budowanie osad, miast, dróg i rozbudowę armii.

To jeszcze nie koniec tytułów. Teraz na tapecie Ticket to Ride za pięć dolarów.

Za taką kwotę to już musimy dostać coś mocno wypasionego. Jest to najciekawszy tytuł na tej liście. W grze chodzi o to, aby zbudować trasy między wylosowanymi miastami. Każdy uczestnik gry otrzymuje czterdzieści pięć pionków w kształcie wagonów. Podczas każdej tury gracze mogą dobierać nowe karty pociągów i budować trasy pomiędzy sąsiednimi miastami. Gra kończy się po wyczerpaniu pionków przez jednego z graczy.

Osobiście, nie jestem wielkim fanem planszówek, ale te od Humble Bundle prezentują się naprawdę ciekawie.

Ogólnie, gry tego typu straszą ceną, tak więc taka oferta może spodobać się graczom. Wydanie kilku dolarów to jeszcze nie majątek. Myślę, że gracze, którzy zainwestują w Humble Bundle nie pożałują.

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.