Facebook Messenger to najpopularniejszy komunikator na świecie. Mimo że może on liczyć ponad 1,3 mld użytkowników (Źródło: Statista, 2019), nadal nie jest tak bezpieczny, jak choćby Telegram, czy WhatsApp. Sam sposób logowania do aplikacji Facebook pozostawia wiele do życzenia. Używanie hasła jest coraz mniej używane (hasła wyciekają), a weryfikacja dwuetapowa jest uciążliwa. Wystarczy zgubić urządzenie, na które przychodzi kod do weryfikacji i jesteśmy pozamiatani. Nic więc dziwnego, że stajnia Marka Zuckerberga nie chce pozostawać w tyle i planuje wpasowanie się w nowe standardy bezpieczeństwa. Zacznie od blokady dostępu do Messengera.

Ostatnio wymieniałem pękniętą szybkę w moim iPhonie. Przypomniało mi to, jak ważne jest bezpieczeństwo danych na naszych smartfonach. Przed oddaniem go na serwis, musiałem go całkowicie wyzerować. Nie ufam zabezpieczeniom nawet ze strony Apple, zwłaszcza po tym, jak kiedyś serwis Apple dzwonił do mnie z prośbą o podanie hasła do mojego iCloud — bo niby nie mogli uruchomić bez tego smartfona. Wiele osób nie stosuje do blokowania swoich telefonów nawet numerów PIN, nie wspominając o bardziej zaawansowanych metodach. Osobiście na tę chwilę najbardziej lubię Face ID i Touch ID, z akcentem, że to pierwsze jest o wiele wygodniejsze.

W wielu aplikacjach można stosować już te metody, jako blokowanie dostępu, a następny mogą być Facebook i Messenger.

Osobiście korzystam z Face ID w przypadku aplikacji bankowych, logowania do smatfona i Apple Store. Ostatnio zacząłem także stosować tę metodę przy logowaniu do Telegrama. Niestety, nie mam takiej możliwości w przypadku FB i Messengera, a czego oczekuje już od jakiegoś czasu. W końcu stajnia Zuckerberga to gigant rynkowy, a mniejsi są pod tym kątem lepsi. Wcale to dobrze nie świadczy o najbardziej popularnych portalu społecznościowym na świecie, bo przecież Messenger nie wspiera obecnie czytników linii papilarnych czy Face ID, jak komunikator WhatsApp.

apple, face id, touch id, messenger, facebook,

Facebook jednak ma się zabrać za usprawnienie bezpieczeństwa Messengera.

Według jeszcze nieoficjalnych doniesień programiści z grupy Zucka pracują nad wdrożeniem wsparcia dla biometrycznych sposobów logowania w Messengerze. Będzie to blokada podobna do tej, z której korzysta Signal – od razu po odpisaniu na wiadomość lub po pewnym czasie od ostatniego użycia komunikator będzie wymagał skanu twarzy. Co więcej, wszystko będzie zależeć od ustawień aplikacji. Dzięki temu będzie możliwe wprowadzenia logowania do portalu za pomocą obrazu naszej twarzy lub odcisku palca.

Do sieci wyciekły już pierwsze zrzuty ekranu z nowej wersji aplikacji Messenger od Facebook.

Znaleziskiem pochwaliła się niezastąpiona Jane Manchun Wong na swoim Twitterze. Oczywiście, portal Zucka odpowiedział na te doniesienia. W jego imieniu wypowiedział się Alexandru Voica. Skomentował on posta na Twitterze i potwierdził, że takowe prace trwają. Co najciekawsze, według jego słów, portal będzie korzystał z możliwości systemowych, a nie autorskiego rozwiązania.

Systemowy sposób logowania bardzo mi się podoba, ważne aby nie zapisywać modelu twarzy w aplikacji Facebook.

Nie ufam stajni Zuckerberga ani trochę, ale mają monopol na portal społecznościowy. Wole jednak korzystanie z niego ograniczyć do możliwie minimalnego zbierania moich danych. Można wiele mówić o używanych przez nas systemach mobilnych, ale Face ID od Apple zapewnia naprawdę odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Tak samo jest w przypadku Touch ID w tym systemie. Oczywiście, w przypadku systemu Google Android także wygląda to dobrze, ale tam lepszy jest Touch ID. Zrzut ekranu, który znalazł się w sieci, sugeruje, że będzie pozwalać na blokowanie dostępu do komunikatora zaraz po wyjściu z aplikacji, 1 minutę później, 15 minut później lub 1 godzinę później. Podobny mechanizm ma właśnie Telegram.

apple, face id, touch id, messenger, facebook,

Nie mogę się doczekać kiedy Facebook wprowadzi metodę logowania na produkcję.

To będzie naprawdę wielki krok do przodu w stronę zwiększenia bezpieczeństwa logowania na portal Zucka. Według Jane Manchun Wong to Messenger w wersji na iPhone’y dostanie wsparcie dla Face ID. Mam jednak nadzieję, że docelowo funkcja nie jest tworzona tylko z myślą o iOS. Na pewno system Android nie zostanie zapomniany, jednak w pierwszej kolejności pocieszyć się nim będą mogły urządzenia firmy Apple. Podobnie było w przypadku aplikacja WhatsApp. Opcje biometryczne na telefonach Apple pojawiły się kilka miesięcy wcześniej, zanim zagościły w komunikatorze na Androida. Skoro stajnia Zucka robi krok w przód, to fajnie byłoby, aby zabezpieczenia dostały też inne funkcjonalności. Gdybyśmy jeszcze mieli pewność, że rozmowy prowadzone przez Messengera są zabezpieczone także przed Facebookiem, byłby to całkiem niezły komunikator.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.