Już w zeszłym roku pojawiły się plotki mówiące o tym, że Apple rozważa rezygnację z modemów Qulacomma w swoich smartfonach. Pierwszym modelem, w którym pojawił się modem innego producenta był iPhone 7. Jednak Apple nie mogło całkowicie zrezygnować z produktów Qualcomma, ponieważ modemy Intela nie obsługiwały technologii używanych przez niektórych operatorów. Teraz sytuacja się zmieniła. Dlatego też analityk z KGI Securities uważa, że wszystkie tegoroczne iPhone’y będą wyposażone w modemy Intela.

Apple było do tej pory zmuszone do stosowania modemów Qualcomma w wybranych wersjach swoich nowych smartfonów. Cały problem polega na tym, że dwaj duzi operatorzy w Stanach Zjednoczonych posiadają sieci CDMA2000, które nie były obsługiwane przez produkowane do tej pory modemy Intela. Jednak układy przygotowane przez “niebieskich” mają również pewne problemy “wieku dziecięcego”. W sieci pojawiły się wyniki pomiarów porównujące wydajność modemów LTE obu producentów. Okazało się, że iPhone 7 wyposażony w modem Qualcomma radzi sobie lepiej od swojego odpowiednika z układem Intela, kiedy smartfon znajduje się w gorszych warunkach odbioru. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku iPhone 8 oraz iPhone X. Jednak Intel przygotował już nowy modem, który może znaleźć się w tegorocznych flagowcach z Cupertino.

Modem Intel XMM 7560 obsługuje zarówno sieci GSM, jak i CDMA

Oznacza to, że Qualcomm może pożegnać z jednym ze swoich największych klientów. Przynajmniej takiego zdania jest Ming-Chi Kuo, analityk z KGI Securities. Poprzednia prognoza pochodząca od tego samego analityka mówiła o tym, że Apple zamówi od Intela 70% wszystkich modemów, a Qualcommowi pozostanie 30% dostaw. Jednak tym razem uważa on, że wszystkie dostawy, które będą realizowane w drugiej połowie tego roku, zgarnie Intel. Poza tym wspomina się również o znacznym przyspieszeniu modemów LTE w nowych iPhone’ach. Przypuszcza się, że Apple zmodernizuje wreszcie stosowane przez siebie anteny i nowe smartfony będą obsługiwać 4×4 MIMO. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie prędkości na poziomie 1 Gbit/s. Pozostaje tylko pytanie, czy Apple zadowoli się wypuszczeniem iPhone’a kategorii 16 (1 Gbit/s), czy może postanowi dogonić konkurentów z kategorią 18 (1,2 Gbit/s).

Źródło: Mac Rumors

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.