Apple oraz Intel współpracują ze sobą od bardzo długiego czasu. Jednak żaden sojusz na rynku urządzeń mobilnych nie jest wieczny. Według ostatnich doniesień Apple miał podziękować Intelowi za nowe moduły bezprzewodowe odpowiedzialne za komunikację Wi-Fi oraz Bluetooth. Zmiana dostawcy tych układów ma nastąpić wraz z produkcją iPhone’ów planowanych na 2020 rok.

Na początek zacznijmy od krótkiego sprostowania. W sieci pojawiły się informacje mówiące o tym, że iPhone’y planowane na 2020 rok nie będą posiadać modemów 5G Intela. Decyzja Apple miała mieć daleko idące skutki, ponieważ Intel po utracie głównego klienta, miał przerwać prace nad projektem. Plotki te pochodzą z serwisu CTech, który powołał się na osoby zaznajomione z wewnętrzną korespondencją Intela. Jednak później okazało się, że doniesienia te nie dotyczą modemu 5G, a nowych chipsetów zapewniających łączność za pomocą Wi-Fi oraz Bluetootha. Natomiast rok 2020, który ma być przełomowy dla powstawania sieci komórkowych nowej generacji, został mylnie skojarzony z modemem 5G.

Decyzja Apple nie ma wpływu na plany Intela dotyczące rozwiązań 5G

Dziennikarze, którzy starali się uzyskać od Intela komentarz w sprawie współpracy z Apple, uzyskali bardzo krótką odpowiedź. W takiej sytuacji rzecznicy prasowi Intela zawsze informują, że ich firma nie komentuje doniesień dotyczących planów swoich klientów. Jednak dzień później niektóre redakcje otrzymały oświadczenie od Intela, w którym było wprost napisane, że klienci zainteresowani technologią 5G nie zmienili swoich planów na lata 2018 – 2020. Oznacza to, że Intel dalej pracuje nad modemem 5G, którym zainteresowane są poszczególne firmy. Wśród nich może znajdować się również Apple.

Intel modem 5G

Apple mogło zrezygnować z chipsetu Wi-Fi Intela, który miał wprowadzić obsługę nowego standardu 802.11ad, czyli WiGig (Wireless Gigabit). Nie wiadomo jednak, co to oznacza w praktyce. Brak układów Intela w iPhone’ach planowanych na 2020 rok może być również potwierdzeniem plotek o potencjalnej współpracy Apple z MediaTek’iem. Jednak, czy szefowie z Kalifornii zdecydowaliby się na ścisłą współpracę z Chińczykami? W końcu relacje handlowe pomiędzy USA a Chinami są napięte. Drugim dość prawdopodobnym scenariuszem jest to, że Apple może chcieć opracować swój własnych chipset Wi-Fi/Bluetooth, który znajdzie się w nowych iPhone’ach. Z drugiej strony, zawsze pozostają układy Broadcom’a, które do tej pory dobrze sprawowały się dobrze.

Źródło: CTech

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.